301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
22 Şubat 2020 - Cumartesi 10:57 Bu haber 66 kez okundu
 
Maden ihracatının yıldızları ödül töreni gerçekleşti
Ege Maden İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen Maden İhracatının Yıldızları Ödül Töreni gerçekleşti. Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya; “Koronavirüsün Çin'de neden olduğu salgından Türkiye'deki maden sektörünün olumsuz etkilendiğini belirtti.
Gündem Haberi


Kaya "Özellikle de doğal taş. Çünkü, ihracatımızın yaklaşık yüzde 35-40'ını Çin'e yapıyoruz." dedi.

Ege Maden İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen Maden İhracatının Yıldızları Ödül Töreni gerçekleşti. Törene Vali Mustafa Tutulmaz’ın yanı sıra Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, AKÜ Rektörü Mehmet Karakaş, İscehisar Kaymakamı Uğur Kapar, İscehisar Belediye Başkanı Ahmet Şahin, Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, il protokolü, mermer sektörünün temsilcileri ve iş dünyasından çok sayıda isim katıldı.Programda Konuşan Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya,sektörü motive etmek, birlik ve beraberliği sağlamak için bir araya geldiklerini dile getirerek ihracatçı madencilerle karşılıklı fikir alışverişinde bulunmanın önemine değindi. Maden sektörünün Çin Halk Cumhuriyeti'ndeki ihracat problemlerinden dolayı Ankara'da 3-4 gündür temas halinde olduklarını aktaran Kaya, şöyle konuştu: "Çin'deki yeni tip koronavirüsün şu anda Türkiye'de ekonomik anlamda vurduğu tek bir yer var o da maden sektörü. Özellikle de doğal taş. Çünkü ihracatımızın yaklaşık yüzde 35-40'ını Çin'e yapıyoruz. Yerine koyabileceğimiz, 'kardeşim çıkın gidin başka pazar arayın' diyecek bir şansımız yok. Çin de bizden aldığı bütün blokların yüzde 95'inden fazlasını kendi iç tüketiminde kullanıyor. Eğer bizim gönderdiğimiz bloklar, orada işlenip dünyanın başka ülkelerine ihracat yapılmış olsaydı bu bize avantaj olarak dönebilirdi. Çünkü, Çin'den alamadıkları için bize gelebilirlerdi. Onun için ihracatta, Çin'in yerine koyabileceğimiz başka bir ülke yok."

 "KREDİLERE 1 YIL ÖTELEME İMKÂNI SUNULACAK"

Kaya, bu sıkıntılardan dolayı Enerji ve Tabii Kaynaklar, Ticaret ile Tarım ve Orman Bakanlıklarında temaslarda bulunduklarını anlattı. Bakanlıkların madencilerin taleplerine her türlü katkıyı vermeye çalıştığını aktaran Kaya, "Ticaret Bakanlığı, Eximbank kredilerimizin tamamını 1 yıl öteleme imkanı sunacak. Yani, 500-600 bin avro borç almışsanız ve bunu üçe bölmüşseniz taksitiniz 2021'de bitiyorsa, bu 2022'ye ertelenecek. Bu da 2020'de derin bir nefes alma olacak. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan da kamu ve özel bankaları görüşmek için randevu talebimiz var. Çünkü, çok ciddi bir darbe alıyoruz. Bunun üstesinden gelebilmemiz için bizlerin bunlara ihtiyacı var." diye konuştu Kaya, sektör olarak el ele tutuşarak ve krizi fırsata çevirerek ihracattaki sorunun üstesinden geleceklerini belirtti.

“MERMER SEKTÖRÜ İLİMİZ AÇISINDAN OLDUKÇA ÖNEMLİ”

Programda Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz’da bir konuşma yaptı. Mermer sektörünün Afyonkarahisar için öneminde değinen Vali Mustafa Tutulmaz: “Maden sektörü ilimiz açısından önemli hatta en önemli sektör. Bugüne kadar ilimizin kalkınmasında en fazla istihdamı sağlayan alandır. Ayrıca en fazla girişimci bulunan alandır. Bir diğeri de sektör bu vesile ile sermaye birikimini belirli bir alanda biriktirme fırsatı vermiştir ve bu sermayede turizm yatırımı olarak şehre kazandırılmıştır. Sektör kendi sanayisini ilimizde kurmuştur” dedi.

 

 

TEK BİR PAZARA BAĞLI KALMAMAMIZ LAZIM

Sadece belirli sektörler ve belirli ülkelere bağlı çalışmayı değiştirmek gerektiğini belirten Vali Mustafa Tutulmaz: “Şuanda o sanayinin temelleri ile başka sanayilere geçmeye başladı. Bu sektörde emeği olan mermerci kardeşlerimizi ve bu sektörde yan sanayide çalışan, onlara destek veren diğer alanlarda çalışanları özellikle tebrik etmek istiyorum.  Bu dönemde Çin’de yaşanan malum olay nedeniyle sıkıntı yaşayan girişimcilerimizde var. İnşallah bu geçici olur. Ama her olumsuzluktan pay çıkarmak adına bu durumdan da kendimizi sorgulamamız gerektiğini düşünüyorum. Sadece belirli sektörler ve belirli ülkelere bağlı çalışmayı değiştirmemiz lazım. Benzerini daha önce yumurtada da yaşadık. Irak pazarlı bir yumurta sektörü vardı. Irak yumurta almıyorum deyince büyük sıkıntılar yaşandı. Blok ihracatı noktasında en fazla ihracat yaptığımız Çin’in alternatifinin aranması gerekiyor. Durum onu gösteriyor. Bu konuda birlik üzerinden çalışmalar yapılması gerekiyor. Her girişimcimiz muhakkak kendi çapında bunun girişimi içerisindedir. Tek bir pazara bağlı kalmamamız lazım” ifadelerini kullandı.

SIKINTILARINIZDA SİZLERE DESTEĞİMİZ SÜRECEK

Mermer sektörü temsilcilerinin ekmeğini taştan çıkardığını vurgulayan Vali Tutulmaz: “Geleneksel metotları aşarak yeni model metotlarla çalışıyorsunuz. Her zaman iyinin daha iyisi güzelin daha güzeli var. Araştırmamız, arge yapmamız lazım. Bazı harcamalarımızda bu alanda yapmalıyız. Harcamalar artıkça daha yüksek ürünler elde edebileceğimizi düşünüyorum. Valilik olarak bugüne kadar her probleminize yanınızda olmaya çalıştık. Bundan sonra da yine aynı çaba içerisinde olacağımızı bilmenizi isterim. Her türlü sıkıntıda sizlerde hep destek oldunuz sizlere bu anlamda teşekkür etmek istiyorum. Bu ülkeye olan minnet borcunuzu fazlasıyla ödüyorsunuz” dedi. Ardından ödül törenine geçildi. En fazla ihracat yapan iş insanlarına protokol üyelerince ödülleri takdim edildi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Maden, ihracatının, yıldızları, ödül, töreni, gerçekleşti,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 02.04.2020
Bugün
- 14°
Cuma
- 13°
Cumartesi
- 16°
Afyon

Güncelleme: 02.04.2020
İmsak
Array
Sabah
Array
Öğle
Array
İkindi
Array
Akşam
Array
Yatsı
Array
Arşiv Arama
Haber Yazılımı