Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
29 Haziran 2020 - Pazartesi 10:46 Bu haber 43 kez okundu
 
MANTI VE KOYUN YOĞURDU…
Bu fotoğrafı paylaştığım için herkesten özür dilerim. Can çekiştirmek için koymadım. Bir hedefe varmak amaçlı paylaşım yapıyorum. Günümüzde yapılan en büyük hatalara dikkat çekmek istedim. Zamanında büyüklerimiz, israf yaptığımızı görürlerse biraz da kızgın bir şekilde bizi: “Mantının yoğurdu nerden geliyo biliyon mu?” diyerek bizi uyarırlardı. Ben de âcizane uyarmak istedim.
Gündem Haberi


 Eskiden beri yaşadığımız gelenek ve âdetlerimizde, insanın yediğini, içtiğini anlatması büyük ayıplardandı. Sohbet sırasında yediğini söylemesi gerekirse, tevazu göstererek: “Eliğin artığı acık fasille vardı, onu yidik.” denirdi. Kesekağıdının olmadığı, poşetin adının bile bilinmediği zamanlarda, babalar aldıkları yiyeceği ya koltuğunun altına saklarlar; ya da cebindeki mendile sarıp evlerine götürürlerdi.

   GÖRGÜSÜZLÜK KURALLARI

   Yıllar geçtikçe, teknoloji ilerledikçe toplumların refah düzeyleri yükseliyor. Bunun sonucunda, insanların daha rahat bir ortamda yaşayıp; yeme, içme, giyinme konularında sıkıntıların olmadığını görüyoruz…. Bu hızlı gelişme ve imkanların artması, toplumları bazı yönlerden olumsuz etkiliyor.   Bilhassa, internet bağlantılı cep telefonları büyük bir tehlike saçmaktadır. Çarşıda, okulda, yolda, evde, misafirlikte, dolmuşta, hastanede, pastanede…öğrenci ve genç neslin elinden düşmemektedir. Göze ve beyne zararlı olan bu davranış, aynı zamanda toplumu tembelliğe itmektedir. “sosyal medya” denilen paylaşım sitelerinde, görgüsüz ve şuursuzca fotoğraflar paylaşılmakta, çoğu zaman aile içi mahrem görüntüler ortaya saçılmaktadır.

*

   Sofrada, lokantada, masada yenilen yemekler toplumla paylaşılır hale gelmiştir. Önceden, sofraya oturulunca besmele çekilirdi, şimdi ise fotoğraf çekiliyor… Bilhassa genç bayanların yapmış olduğu çeşit çeşit pasta, börek, çörek, kek gibi yiyecekler toplu halde paylaşılmakta, imkanı olmayanlar için üzüntü ve kıskançlığa yol açmaktadır. Ayrıca “nazar” olacağı da muhakkaktır…  Yeme içmenin trend sayıldığı bazı kafelerde delikanlı, kız arkadaşına ısmarladığı kahve veya yemek ücreti karşılığında, garip babası bir gün boyunca çalışıyor. Boğazından kesip çocuğuna veren baba hiç düşünülmüyor.

*

   Yediklerini, içtiklerini, gezdiği mekanları herkesle paylaşanlar genellikle psikolojik rahatsızlığı olan kişilerdir. Bunun sebebi; üstünlük duygusu, kendini özel zannetme, beğenilme ihtiyacıdır... İnsanlar; geleceklerini de düşünüp, tedbirli ve iktisatlı hareket etmelidirler. Muhannetin (yabancının) kapısı zor…Zorda kaldığın zaman, kimse kimseye bir dilim ekmek vermez…. Ayrıca, bu israf ve paylaşım durumları aile içerisinde de huzursuzluğa sebep olmakta; fakirlikten dağılmayan yuvalar, zenginlikten dağılır hale gelmektedir…. N.Sait EKİCİ

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: , , , , , MANTI, VE, KOYUN, YOĞURDU…,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Az Bulutlu
Güncelleme: 04.07.2020
Bugün
17° - 33°
Pazar
19° - 34°
Pazartesi
19° - 34°
Afyon

Güncelleme: 04.07.2020
İmsak
03:42
Sabah
05:31
Öğle
13:07
İkindi
17:02
Akşam
20:33
Yatsı
22:15
Arşiv Arama
Haber Yazılımı