301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
11 Haziran 2019 - Salı 10:39 Bu haber 77 kez okundu
 
Mesleğinizi enerji ve teknoloji alanında seçin
Prof. Dr. Güven Çankaya Teknoloji ve Bilim Ekseninde 2053 Vizyonunu anlattı. “Vizyon 2053 STEM ile İnovasyon” başlıklı toplantıya öğrencilerin ve öğretmenlerin katılımı yoğun oldu.
Gündem Haberi


Uydukent Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin konuğu Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Medikal Metroloji Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Prof. Dr. Güven Çankaya oldu. Toplantıda Prof. Dr. Güven Çankaya, Türkiye’nin gelecekte enerji ve teknoloji alanlarında nerede olmasının beklendiğini ve bu amaç için neler yapılması gerektiğini anlattı.

Türkiye adım atan değil koşan bir ülke

Hedef doğrultusunda ülke olarak yapılan büyük çalışmaların her birinin bir adım olduğunu ve Türkiye’nin adım atan değil koşan bir ülke olma yolunda büyük ilerleme kaydettiğini ifade eden Çankaya, “Türkiye’nin bilim ve teknoloji alanında mevcut konumunun saptanması, dünyada Bilim ve Teknoloji alanında ki uzun dönemli gelişmelerin belirlenmesi, Türkiye’nin 2053 hedefleri bağlamında, bilim ve teknoloji taleplerinin tespit edilmesi, bu hedeflere ulaşılabilmesi için gerekli stratejik teknolojilerinin saptanması, bu teknolojilerin geliştirilmesi ve edinilmesine yönelik politikaların önerilmesi gibi çalışmaların Vizyon 2053 STEM ile İnovasyon” kapsamında planlandığını vurguladı.

Bilinmeyen yeni meslekler ortaya çıkacak

Teknolojik gelişmişliğin bir ölçüsünü de alınan patentler olarak değerlendiren Prof. Dr. Çankaya; Dünyaca ünlü markaların sahibi olan Japonya, ABD, Çin, Güney Kore, gibi ülkelerin binlerce patente sahip olduğunu aktardı. Türkiye’de gerçekleşen patent başvurularında yabancıların Türklerin iki katından daha fazla olduğuna da dikkat çekti. Şirketlerin sorgulayarak ve sonucu doğrulayarak bilgiye ulaşıldığını ifade eden Prof. Dr. Çankaya, “21. yüzyıl mesleklerine baktığımızda bugün bilinen mesleklerin %70’inin önemini yitireceği, yerine bugün bilinmeyen yeni mesleklerin ortaya çıkacağı bu mesleklerin STEM,Teknoloji, Mühendislik, Matematik ve Geometri” alanlarına ait meslek olacağını sözlerine ekledi.

22 proje ile katıldık

Afyonkarahisar Uydukent Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Ömer Bozdağ ise 16 Nisan’da gerçekleştirilen TÜBİTAK Bilim Fuarı’na katıldıklarını belirtti. Bozdağ;  “Afyonkarahisar’da daha önce böyle bir etkinlik yapılmamıştı. Bizde Tubitak’a başvurumuzu yaptık.tamamen Tübitak tarafından finanse edilip programa katılacak olan kişileri kendisi ayarlıyor. Dolayısıyla güzel bir çalışma oldu inavasyon stem 2053 konulu çalışmada ülkemizin şu anki konumu biz meslek lisesi olarak buna ne kadar katkı verebiliriz bunun irdelenmesi ve geleceğe yönelik planlama çalışmaları yapıldı. Öğrencilerin bu konuda ilgileri güzel. Ama bu tip çalışmalar daha da artırılmasın da fayda var. Rekabet oldukça başarı daha da artacaktır daha kaliteli daha güzel çalışmalar yapılacaktır. Ayrıca 16 Nisan’da gerçekleştirilen TÜBİTAK Bilim Fuarı’na bizde 22 proje ile başvurduk. Bunlardan 11 tanesi araştırma projesi 11 tanesi tasarım projesiydi, yaklaşık 50 öğrenciye görev verdik. Fuarımızı 300 kişiye yakın kişi ziyaret etti”dedi

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Mesleğinizi, enerji, ve, teknoloji, alanında, seçin, ,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Sisli
Güncelleme: 11.12.2019
Bugün
-2° -
Perşembe
-1° -
Cuma
-
Afyon

Güncelleme: 11.12.2019
İmsak
06:29
Sabah
07:57
Öğle
12:55
İkindi
15:22
Akşam
17:43
Yatsı
19:06
Arşiv Arama
Haber Yazılımı