Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
16 Ocak 2020 - Perşembe 09:59 Bu haber 717 kez okundu
 
Mevsimsel salgın hastalıklara dikkat edin
Mevsim nedeniyle hava sıcaklıkları eksilerde seyrediyor.Bu dönemde salgın hastalıklarda artış olduğuna dikkat çeken uzmanlar, ani hava değişikliği ile bağışıklık sisteminde zayıflama olduğunu belirtti.
Sağlık Haberi


Soğuk havalarda salgın hastalıklarında artış oluyor. Ani hava değişikliği ile bağışıklık sisteminde zayıflama izleniyor. Bunun neticesinde özellikle soğuk algınlığı, nezle boğaz ağrısı durumları gelişiyor.

 Bu şikayetlerin olması durumunda genç hastalarda yatak istirahat ve hafif besinsel destek tedavisi ile kişiler bu süreci atlatabilir yalnız kronik hastalığı olan genç, çocuk, bebek ve yaşlı hastalarda bu durum daha ağır seyredebiliyor. Bu tür durumlarda kişilerin ilgili sağlık kuruluşuna başvurmalarını tavsiye ediliyor. Hapşırma, gözlerde sulanma, burun akıntısı burunda kaşıntı, hapşırık şikâyetleri olan kişilerin sağlık kuruluşuna başvurması tavsiyesinde ediliyor. Kış aylarında daha çok çoğunlukla soğuk algınlığı ilacının satıldığını belirten Eczacı Turhan Çoban; “Bu arada havalar soğuduğu için salgınlarda çoğaldı. İlaçlarla il ilgili pek fazla bir sıkıntımız yok, bazı ilaçlarda bulunmama sıkıntısı yaşıyoruz fakat diğer eczanelerden, depolardan buluyoruz onun harici fazla pek bir sıkıntımız yok. Bir ara grip aşısı zor bulunuyordu ama sonradan sorunlar çözülmeye başladı rahatladık. Grip aşısı zamanı var belirli zamanlarda yapılıyor şuanda da aşıyla ilgili de pek fazla da sorunumuz yok” dedi.

“DOKTORUNUZA BAŞVURUN”

Çoğu zaman enfeksiyonların hızla yayıldığı, salgın hastalıklara yakalanma riskinin arttığı bir ortam olan okullarda, velilerin çocuklarını koruyabilmeleri için bazı önlemler alması gerektiğini belirten Çoban;  “Çocuklarda geçmeyen ateş ve öksürük ya da akut şiddetli kulak ağrısı olması durumunda mutlaka bir çocuk doktoru kontrolü gerekiyor. Kış mevsiminin etkisini iyice göstermesiyle birlikte salgın hastalıkların çok daha fazla yaygınlaştığını söylemek mümkün. Yakın temas ve dikkatsizlik sonucunda hızla yayılan bulaşıcı hastalıklar uzun vadede çok ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Vatandaşlar da genellikle bu ilaçları almaya bize geliyor.” ifadelerine yer verdi.

“TEMİZLİK ÖNEMLİ”

Bulaşıcı hastalıklardan korunmak için alınabilecek en güzel önlemlerden birisi de temiz olmak olduğunu dile getiren Çoban; “Elleri sık sık yıkamak, özelikle ortak kullanım alanlarında özen göstermek ve toplu taşıma gibi mikropların çok hızlı bir şekilde yayılabileceği ortamlardan çıktıktan sonra titiz olmak, elleri ağız ve yüz bölgesine götürmemeye dikkat etmek bulaşıcı hastalıkların önüne geçmek adına oldukça önemli noktalardır. Vücudun sağlıklı ve güçlü olması bulaşıcı hastalıklara karşı dirençli olmanın anahtarıdır. Bunu sağlamak için düzenli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterilmeli. Tek tip beslenmeden uzak durmak, sebze ve meyve tüketmeye dikkat etmek ve yeterli protein almak sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazlarındandır. Güçlü bir bağışıklık sistemi ile bulaşıcı hastalıklara yakalanma ihtimalini azaltmanın mümkün olduğu unutulmamalı” diyerek sözlerini tamamladı.

Gülşen Kumral Özel

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Mevsimsel, salgın, hastalıklara, dikkat, edin,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Mevzi Sağanak
Güncelleme: 04.08.2020
Bugün
17° - 30°
Çarşamba
17° - 33°
Perşembe
17° - 34°
Afyon

Güncelleme: 04.08.2020
İmsak
04:17
Sabah
05:54
Öğle
13:09
İkindi
16:59
Akşam
20:14
Yatsı
21:45
Arşiv Arama
Haber Yazılımı