Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
09 Mayıs 2019 - Perşembe 11:55 Bu haber 173 kez okundu
 
“Mülteci kardeşlerimizi merhametsizliğinize terk etmeyeceğiz”
Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Mustafa Arslan, Afganistan uyruklu bir kişinin 3 kişi tarafından bir eve kapatılıp kemerle dövülmesine ilişkin yaptığı açıklamada, “Başta Afganlılar olmak üzere hiçbir mülteci kardeşimizi onların merhametsizliğine terk etmeyeceğiz” dedi.
Gündem Haberi


Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada yayılan bir görüntülerde Afyonkarahisar’ın Çay İlçesi’nde üç kişi tarafından bir eve kapatılan Afgan uyruklu bir gencin kemerle dövülerek darp edilmesinin ardından Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Mustafa Arslan bir açıklama yaptı. Afganistan’ın Türkiye Cumhuriyeti'ni tanıyan ilk Müslüman ülke olduğunu dile getiren Arslan, “Afgan halkı; Kurtuluş Savaşımıza kollarındaki bilezikleri, yüzük ve ziynetleri ile maddi anlamda da destek vermiş kardeşlerimiz ki bugün birkaç müptezelin sarhoşu oldukları ideolojilerin ortağı olduğu İş Bankası bu destekle kurulmuş. Bilindiği üzere bir ilçemizde, Afganistan'da nişanlanan arkadaşlarının kutlaması için bir araya gelen Afganlı kardeşlerimizden birkaçı sokak ortasında tartaklanmış, bu olayda 15 aydan beri ülkemizde çalışan bir Afganlı kardeşimiz ise kaçırılmış kendisine üç saat boyunca zincir, kemer ve demirlerle işkence edilmiş, bu arada ideolojik sarhoşluklarıyla kinlerini kusan birkaç kendini bilmezin ağza alınmayacak küfür ve hakaretlerine maruz kalmıştır. Akabinde elleri ve ayakları bağlanarak araziye, ölüme terk edilmiştir” dedi.

Arslan, vicdanını yitirmiş, insanlıktan nasibi olmayanların yaşattığı bu menfur olayın Afganlı gence telafisi olmayan bir travma yaşattığı gibi kendilerinin de vicdanını kanattığını kaydetti. Arslan şu ifadelere yer verdi: “Biz, ülkemizdeki tüm muhacir kardeşlerimizi tıpkı Asr-ı Saadette olduğu gibi değerlendiriyor, onların varlığının bizim için bir nimet ve kendilerinin bize Allah'ın emaneti olduğu bilinciyle hareket ediyoruz. Bu sebeple bir iftar vesilesi ile Çay ilçemizde mağdur Afganlı kardeşimizin ağabeyi ve arkadaşları ile bir araya geldik, hasbihal ettik. Yalnız olmadıklarını, Türkiye'deki kardeşleri olarak kendilerine ifade ettik. Durumları hakkında bilgi aldık. Akabinde işkenceye maruz kalan kardeşimizi ziyaret ettik. Olayı kendi ağzından dinledik. Yaşadıkları karşısında tüylerimiz ürperdi. Tarihinden habersiz, gündelik kaygılardan öte derinliği sıfır eleştiri ve söylemlerin at gözlüğüyle bakıcıları bilmelidirler ki başta Afganlılar olmak üzere hiçbir mülteci kardeşimizi onların merhametsizliğine terk etmeyeceğiz. Bu zulme maruz kalan kardeşimizin yaralarını sarmak, olay esnasında kırılan telefonun da kalbinin de tamiri için Eğitim Bir-Sen olarak tavrımızı kardeşliğimizden yana tahkim edecek, yaşanan menfur olayın hukuki anlamda da takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: , “Mülteci, kardeşlerimizi, merhametsizliğinize, terk, etmeyeceğiz”,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Az Bulutlu
Güncelleme: 11.07.2020
Bugün
16° - 31°
Pazar
16° - 33°
Pazartesi
17° - 33°
Afyon

Güncelleme: 11.07.2020
İmsak
03:47
Sabah
05:35
Öğle
13:08
İkindi
17:02
Akşam
20:32
Yatsı
22:12
Arşiv Arama
Haber Yazılımı