301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
27 Şubat 2020 - Perşembe 10:35 Bu haber 63 kez okundu
 
Mülteciler yeni hayatlarına Türkçe ile uyum sağlıyor
Afyonkarahisar Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu (HEM) kurs vermeye devam ediyor. Okulda Yabancı dil kursları verilerek Türkiye’de yaşayan vatandaşlara kolaylık sağlanıyor.
Gündem Haberi


 

 

Bir çok kurs açarak vatandaşlara kolaylık sağlayan Afyonkarahisar Halk Eğitim ve Akşam Sanat Merkezi Müdürlüğü temel eğitim, mesleki-teknik eğitim ve kültür-sanat başlıkları altında eğitim kursları düzenliyor.

Halk Eğitim merkezinde görev yapan Edebiyat Öğretmeni Alparslan Ertürksoy Yabancı kursiyerler hakkında bilgi verdi. Ertürksoy; “ Türkiye’ye sığınmacı olarak gelmiş öğrencilerimiz var. Öğrencilerimizi ilk önce A1 seviyesinden başlatıyoruz A1 seviye en düşük seviye. Daha sonra 120 ile 136 saatlik kurslarımıza başlıyoruz. Bu kursumuzu başarı ile geçen yabancı kursiyerlerimiz 160 saatlik Aki kursunu almayı hak ediyorlar” dedi.

FARKLI MİLLETLERDEN ÖĞRENCİLER VAR

Tüm kursları bitiren yabancı Uyruklu vatandaşlar Türkiye de daha rahat iş bulabilmek için müracaatlarda bulunuyorlar diyerek sözlerine devam eden Edebiyat Öğretmeni Alparslan Ertürksoy; “Tabi biz buradan mezun olduktan sonra şu işe girersiniz bu işe girersiniz diye bir şey söyleme şansımız yok çünkü bunlar gönüllü olarak Türkçeyi öğrenmeyi gelen kişiler. Farklı milletlerden öğrenciler var. İran, Irak, Suriye, Fas ve Afganistan’tan gelen öğrencimiz çok. Yüz de doksan başarı elde ediyoruz . Ama bazı öğrenciler zaten kendi dillerini de çok iyi bilmiyorlar. Bu yüzden onların dil öğrenmeleri biraz sıkıntılı. Türkçeyi başarılı bir şekilde öğreniyorlar” ifadelerine yer verdi.

7’DEN 70’E HERKES EĞİTİMLERDEM FAYDALANABİLİR

Afyonkarahisar Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Murat Diktaş ise, kurum çalışmalarıyla ilgili çıklamalarda bulundu. Diktaş, yaşam boyu eğitim kapsamında herkese, her zaman ve her yerde en kaliteli eğitimi vermek için çalıştıklarını kaydetti. 2019 yılının çok verimli geçtiğini belirten Diktaş; “Kurslarımızdan 7’den 70’e herkes eğitimlerimizden rahatlıkla faydalanabiliyor. Eğitimlerimiz tamamen ücretsiz. Kurum olarak 3 ana başlıkta çalışıyoruz. Birinci temel görevimiz okuma yazma eğitimleri, sonra mesleki ve teknik eğitimlerimiz. Bir de sosyal ve kültürel etkinlerimiz. 2019 yılı bizim açımızdan çok verimli bir yıl oldu. kursiyer sayımızı daha da arttırmayı hedefliyoruz.” dedi.

 

 

VATANDAŞIMIZ İSTEDİĞİ KURSU ALABİLMEKTEDİR

Eğitimi, vatandaşın ayağına götüren bir kurum olduklarını belirten Diktaş, “Vatandaşımız istediği kursu alabilmektedir. Kurumumuza gelen müracaatları topladıktan sonra, vatandaşımızın istediği bütün kursları açıyoruz” dedi. Kurumun temel amaçlarından birinin okuma, yazma eğitimi olduğunu vurgulayan Diktaş; “Okuma yazma kurslarında sayı aramıyoruz. Eğitimlerimiz aralıksız devam ediyor. Çok yoğun çalışan bir kurumuz. Savaş nedeniyle aileleri ile Suriye ve Irak'tan ve başka Ülkelerden göç etmek zorunda kalanlar Türkçe dil öğrenim kursu yoğun ilgi gösteriyor. Türkiye'ye farklı ülkelerden geldiler. Bazıları Türkçe bilse bile okuma yazma oranı çok düşük. Türkiye'ye göç etmek zorundan alan ihtiyaç sahiplerine rahat ve güven ortamında günlük yaşantılarını sürdürmeleri amacıyla Türkçe öğretmeye çalışıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı. Gülşen Kumral Özel

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Mülteciler, yeni, hayatlarına, Türkçe, ile, uyum, sağlıyor,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Çok Bulutlu
Güncelleme: 08.04.2020
Bugün
- 13°
Perşembe
- 13°
Cuma
- 15°
Afyon

Güncelleme: 08.04.2020
İmsak
04:59
Sabah
06:25
Öğle
13:05
İkindi
16:42
Akşam
19:35
Yatsı
20:55
Arşiv Arama
Haber Yazılımı