Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
18 Aralık 2019 - Çarşamba 11:04 Bu haber 282 kez okundu
 
Musevilerin Hamursuz Bayramı'nda tükettiği fındık yağı Afyon'dan
İsrail başta olmak üzere ABD, İngiltere, İtalya'da yaşayan Musevilerin her yıl kutladığı Hamursuz Bayramı'nda (Pesah) tüketilecek fındık yağları Afyonkarahisar'daki bir firma tarafından karşılanıyor.
Gündem Haberi


 

 

ABD'den Afyonkarahisar'a gelen din adamı Yahudan Taub, Organize Sanayi Bölgesi'ndeki (OSB) fındık yağı üretilen fabrikada incelemelerde bulundu. Taub, Musevi inancına sahip insanlara ürün satılabilmesi için gerekli olan üretim aşamasındaki şartları, yaklaşık 2 hafta süresince yerinde inceleyeceğini ifade etti.  Musevilerin nasıl yaşaması ve beslenmesi gerektiğinin kutsal kitaplarında anlatıldığını dile getiren Taub, gazetecilere şunları söyledi: "İnancımıza göre, 7 gün boyunca hiçbir şekilde maya ve tahıl içermeyen ürünler tüketiyoruz. Bu süreçte tamamen ağaçlarda yetişen ürünleri tüketiyoruz. Museviler de kendi aralarında bölünmüş. Bu bölünmeye karşılık kimileri pamuk yağı tüketebilirken bir çoğumuz da tüketemiyoruz. Bu da yorumlamalarla ve din adamlarıyla ilgili. Bu süreçte üretilen ceviz yağı, fındık yağı, badem yağı ve palmiye yağı içerisinde en iyisinin fındık yağı olduğunu düşünüyoruz. Bundan dolayı da fındık yağını Türkiye’den almayı tercih ediyoruz."  Taub, Kosher Sertifikası gereğince, alacakları ürünlerin fabrikada sterilizasyonunu sağladıklarını vurguladı. Alacakları ürünün ham maddesi uygun olduğunda verdikleri onayla üretimin başladığını belirten Taub, şöyle devam etti: "Bunu her fabrika sağlayamıyor. Çünkü Kosher, bugün Amerika’ya gittiğiniz zaman İSO ve HACCP gibi bir kalite belgesi olarak görülür. Dünyanın her yerinde artık bu şekilde kabul ediliyor. Ben, Türkiye’ye ilk kez geldim. Bu fabrikayı da ilk defa görüyorum. Biz bu işi 20 yıldır yapıyoruz. Bu fabrikanın birçok fabrikadan çok daha ileri olduğunu ve bu kurallara çok sadık kaldığını düşünüyorum. Gönül rahatlığıyla fındık yağı Kosher altında tüketilebilir. Benim bu konuda gönlüm rahat. Fabrika sahiplerine de güveniyorum. Tüm işlemler istediğimiz gibi yapılıyor."

"Ürünlerde bir karışım olup olmadığını inceliyorlar"

İşletmenin Üretim Müdürü Mehmet Çiftçi de "Hamursuz Bayramı" için yaklaşık 25 yıldır Yahudi din adamlarının gözetiminde üretimini yaptıkları fındık yağlarını İsrail, ABD, İngiltere ve İtalya'ya ihraç ettiklerini söyledi. Her yıl bayram öncesi, din adamlarının yağ üretimini gözlemlemek için fabrikada bulunduğuna dikkat çeken Çiftçi, "İsrail'e ilk ihracatımız 1995'te başladı. O yıldan beri de Musevi din adamları fabrikamıza geliyorlar ve buradaki üretimin tamamında bulunuyorlar. Ürünlerde herhangi bir karışımın olup olmadığını inceliyorlar. Ürünlerin kalitesi uygunsa ancak o zaman kabul ediyorlar. Kendisi, ABD'den geldi ve oraya yapılacak 5 konteynerlik ihracat için burada." ifadelerini kullandı. AA

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Musevilerin, Hamursuz, Bayramı'nda, tükettiği, fındık, yağı, Afyon'dan,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Az Bulutlu
Güncelleme: 14.08.2020
Bugün
15° - 30°
Cumartesi
14° - 29°
Pazar
14° - 30°
Afyon

Güncelleme: 14.08.2020
İmsak
04:31
Sabah
06:04
Öğle
13:08
İkindi
16:54
Akşam
20:01
Yatsı
21:27
Arşiv Arama
Haber Yazılımı