301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
17 Haziran 2019 - Pazartesi 10:46 Bu haber 156 kez okundu
 
Mutlu çocuklar Mutlu Türkiye
Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Kliniği (AFSÜ) Hastane sınıfında tedavi gören öğrenciler için “Mutlu Maskeler” adlı yıl sonu etkinliği ve moral gecesi düzenlendi. Programda hastanede tedavi gören öğrenciler yaptığı birbirinden güzel etkinliklerle katılımcılara yeteneklerini sergilediler.
Eğitim Haberi


Afyonkarahisar Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Bilim Dalında kliniğinde yatan çocuk hastalar “Mutlu Maskeler” adlı programda hem eğlendiler hem de eğlendirdiler. Hattat Ahmet Karahisar-i Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen programda Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Kliniği öğrencileri Halk oyunları gösterileri yaptı.  Daha sonra öğrenci Hatice Ataklı isimli bir öğrenci  “Mutluluk Saati” şiirini okudu. Akü Minikler korosu ile Hematoloji ve Onkoloji Çocuk Korosu dinleyenleri adeta mest etti.

109 öğrencimize eğitim öğretim hizmeti verdik

Programın açılış konuşmasını yapan Hastane Sınıf Öğretmeni Serpil Aydın;” 2018-2019 eğitim öğretim yılında Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol gereğince çocuk Hematoloji ve Onkoloji Kliniği hastane sınıfımızda eğitim öğretim verilmeye başlandı. Bu sınıfımız da veliler ve çocuklar ile birlikte eğitim öğretim sürecimizi tamamladık. Bu dönemde Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Kliniği Elli bir öğrenci Pediatri kliniğimizde Elli yedi öğrenci fizik tedavi’de ise bir öğrenci olmak üzere toplamda 109 öğrencimize eğitim öğretim hizmeti verdik. Ayrıca Ortaokul ve Lise düzeyinde ki öğrencilere de hem rehberlik hizmeti sunduk hem de tedavi sürecinde eğitim öğretim faaliyetlerinin devam etmesine katkı sağladık. Çocuklarımızın huzurlu tedavi süreçlerinde kendilerini okullarında hmelerini sağlamaya çalıştık. Bu süreçte “Çocuk, Çocuk olursa iyileşir” “Çocuk Mutlu olursa iyileşir” prensibini benimsedik. Hekimlerimiz ile yaptığımız görüşmeler bu sınıfta yapılan çalışmaların tedavi süreçlerine çok olumlu katkıları olduğunu ortaya koydu. Bu güzel sonuçlar bizi daha da şevk ile çalışmamızı sağladı. Çocuklarımızın sosyal hayattan kopmamalarını, kendilerini iyi ve özel hmelerini, yapabilirim duygusunu tattırmayı amaçladık.” dedi.

Eğitimden hiçbir fert mahrum kalmamalı

Eğitim öğretim yılı başında Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Kliniği  ile bir protokol imzalayarak uzun süre tedavi olması gereken hasta öğrencilerimize bir hastane sınıfı açtık diyen Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın; “ Bizim eğitimden mahrum bırakmaya, feda edeceğimiz hiçbir ferdimiz yoktur. Eğitimden hiçbir fert mahrum kalmamalı. Buradan hareketle farklı bölümlerde tedavi gören öğrencilerimize eğitim öğretim ve sosyal etkinliker sağladık. Bugün 147 bin öğrencimiz tatile girdiler. Onlar bu eğitim sürecinden faydalanırken,hastanede tedavi olan gören öğrencilerimizin bundan faydalanamaması  bizim gönlümüzde olan bir durum değildi. Evde tedavi gören öğrencilerimize de eğitim hizmeti veriyoruz. Onlar eğitim ve sınavlarını gerçekleştiriyoruz.  Bu hastane okulu çok farklı bir boyutta gelişen belki de ilk defa  Afyonkarahisar’da uygulandı. 2023’e doğru yol alırken  Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından başlatılan “Mutlu Çocuklar Güçlü Türkiye” sloganı ile eğitim öğretime bir yön vermesi dolaysıyla biz her bir çocuğumuzun yüzünün gülmesini mutlu olmasını canı gönülden arzu istiyoruz. Çocuk gülerse dünya güler, çocuk gülerse mutlu olur, mutlu çocuklar da biz kendimizi güzel hissederiz.” diyerek sözlerini tamamladı.    

Tüm Türkiye’ye örnek olması gerekiyor

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Prof.Dr. Nurullah OKUMUŞ ise çocuklar bizim geleceğimizdir. Onlar en güzel günleri en güzel yarınları hak ediyor diyerek “benim çok önem verdiğim konulardan birisi de çocukların hastane ortamında karşı karşıya kaldıkları çeşitli sıkıntılar vardır. Biz bu sıkıntıları aşmak için var gücümüzle çalışmamız gerekiyor. Buna çok önem veriyoruz.  Özellikle uzun süre hastanede kalan ve hastanede yapılan sağlık işlemlerinin getirmiş olduğu korku ve endişeler de vardır, bütün bunlar çocuk üzerinde ciddi bir travma oluşturur.  Bu amaçla yapılan çalışmalarımız sonucunda çocuklarımızın travmalarını en asgari seviyeye çektik.   Özellikle çocuklarımızın okul kaygılarını nasıl giderebiliriz konusunda çalışmalar yaptık.  Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum. Hastane okulu projeleri ile  2 adet kadrolu öğretmen atayarak çocuklarımızın geleceği garanti altına alındı. Bu faaliyetin çok yararlı olduğunu inanıyorum.  Bu faaliyetin tüm Türkiye’ye örnek olması gerekiyor.” dedi

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Mutlu, çocuklar, Mutlu, Türkiye,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Sisli
Güncelleme: 11.12.2019
Bugün
-2° -
Perşembe
-1° -
Cuma
-
Afyon

Güncelleme: 11.12.2019
İmsak
06:29
Sabah
07:57
Öğle
12:55
İkindi
15:22
Akşam
17:43
Yatsı
19:06
Arşiv Arama
Haber Yazılımı