301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
11 Eylül 2019 - Çarşamba 09:59 Bu haber 44 kez okundu
 
Öncelik anne ve çocuklara
Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Deniz Fırat konuk olarak katıldı.
Gündem Haberi


 

 

Programda 3-9 Eylül tarihleri arasında kutlanan Halk Sağlığı Haftası nedeniyle bu konu değerlendirildi.

Ülkemizde her yıl 3-9 Eylül tarihleri arasında Halk Sağlığı Haftası haftasının kutlandığını belirten Dr. Deniz Fırat, “Bu haftanın amacı, halk sağlığının ve koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini vurgulamak ve yürütülen çalışmaları daha görünür kılmaktır” diye konuştu.

“Haftanın teması anne ve çocuk sağlığı”

2019 yılında Halk Sağlığı Haftasının temasının anne ve çocuk sağlığı olarak belirlendiğini kaydeden Dr. Fırat, “İnsanımızın sağlığını korumayı ve geliştirmeyi hedeflerken anne ve bebekler, diğer gruplara göre sağlık açıcından daha fazla risk altında olduklarından yürüttüğümüz çalışmalar içinde anneler ve çocuklar özel bir önceliğe sahiptir” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Yenidoğan tarama programları

Programda yeni doğan dönemi tarama programlarından bahseden Dr. Fırat, “Halen ülkemizde doğan her bebekten alınan topuk kanı ile zeka geriliğine ve ağır sekellere neden olabilecek fenilketonüri, konjenital hipotiroidi, biyotinidaz eksikliği, kistik fibrozis hastalıkları taranmaktadır. İşitme kayıpları, görme kusurları ile bazı göz hastalıkları ve kalça çıkıklığı açısından taranarak erken tanı ile tedavi edilebilmektedir. Bu yenidoğan dönemi tarama programları ile her yıl 12 binden fazla çocuk yaşama sağlıklı başlama ve hayatını sağlıklı bireyler olarak sürdürebilme şansına sahip olmaktadır” diye konuştu.

“Mikrobesin destek programları sürüdürülüyor”

Bebeklerimizin sağlıklı gelişimleri için mikrobesin destek programlarının sürdürüldüğünü kaydeden Dr. Fırat, “Demir Gibi Türkiye Programı ve D vitamini yetersizliğinin önlenmesi ve kemik sağlığının geliştirilmesi programı kapsamında bugüne dek her biri için 15’er milyondan fazla bebeğe destek başlanmıştır. Bu programlarla çocuk yaş grubunda demir eksikliğine bağlı kansızlık yüzde 75, D vitamini eksikliği yüzde 50 oranında azaltılmıştır” dedi.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Öncelik, anne, ve, çocuklara,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Az Bulutlu
Güncelleme: 25.02.2020
Bugün
-
Çarşamba
- 15°
Perşembe
- 12°
Afyon

Güncelleme: 25.02.2020
İmsak
06:09
Sabah
07:30
Öğle
13:16
İkindi
16:21
Akşam
18:52
Yatsı
20:08
Arşiv Arama
Haber Yazılımı