301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
11 Eylül 2019 - Çarşamba 09:58 Bu haber 234 kez okundu
 
Onlara Engel Değil!
Ercan Kubaş Sanat Tiyatrosu sahibi Ercan Kubaş yeni kurmuş olduğu dernek ile ilgili olarak Hisar Gazetesi'ne detaylı bilgi aktardı. Kubaş, halk dilinde cücelik olarak bilinen akondiplazi bulunan insanları bir araya getirmek amacıyla Aktif Cüceler Derneği'ni kurdu.
Gündem Haberi


 

 

Aktif Cüceler Derneği Kurucusu Ercan Kubaş bu dernek sayesinde cücelik durumu taşıyan insanlarla bir araya gelerek onları topluma kazandırmak ve vatandaşları bilinçlendirmeyi amaçlıyor.

CÜCELERİN HAKKI ÖNEMLİ

Aktif Cüceler Derneği'nin kuruluş amacını söyleyen Kubaş," Tüm akondiplazi (cüce) özellikle  çocuk ve gençlerde yardımla ilgili  sağlamaya odaklanmış ailelerinin ve genelde toplumun bilinçlendirilmesiyle bu kişilerin toplumla bütünleşmiş bireyler olmasında öncülük yapmak amacı ile  kurs seminer konferans ve panel gibi eğitim çalışmaları düzenlemek dernek faaliyetleri için ihtiyaç duyulan taşınır taşınmaz mal satın almak, satmak, kiralamak, kiraya vermek ve taşınmazlar üzerinde ayni hak tesis etmek için kurulmuştur" dedi.

"Kontrol Edilmesi Şart"

Cüceliği hakkında detaylı bilgi aktaran Kubaş," Cücelik her canlıda meydana gelebilen bir hastalıktır. Normalden çok daha fazla kısa olan insanlar için kullanılan bu tabir tıpta Dwarfizm olarak adlandırılır. Kişinin görüntüsü boyunun uzayamamasından kaynaklı deformasyona uğrayabilir. Hipofiz bezinin ön lobunun çalışmamasından kaynaklanan bu durum, doğuştan gelebileceği gibi sonradan da oluşabilir. Başka bir tabi ile ergenlik dönemine girmesine hatta geçmesine rağmen 1 metreyi geçememiş insanlara cüce denmektedir. Kişinin boyu dışında zekâsında herhangi bir farklılık olmaz. Ancak cücelik durumu iç organları da kapsıyor ise zekâ geriliği ortaya çıkabilir. Bu nedenle cücelik durumu söz konusu olan insanların sistematik olarak hayat boyu kontrol altında tutulması gerekmektedir. Özellikle bebek ve çocuk yaşlarda bu kontrollerin önemi çok daha büyüktür" ifadelerini kullandı.

"HER CANLIDA OLABİLİR"

Cüceliğin sadece insanlarda olmadığını söyleyen Kubaş," Normalden daha kısa boylu olan insanların yaşadığı duruma cücelik denmektedir. Cücelik yalnızca insanlarda meydana gelmez. Hayvanlarda ve bitkilerde de aynı durum yaşanmaktadır. Ancak insanları oldukça fazla etkileyen bu durum kişinin hem fiziksel, hem de psikolojik durumunu etkiler. Genellikle bu kişilerin normal bir yaşantı sürebilmesi ve iş hayatında yer edinebilmesi diğer insanlara göre daha zor olabilir. Ayrıca vücutlarında yaşları ilerledikçe meydana gelen deformasyonlar yaşam kalitelerini de düşürmektedir" şeklinde konuştu.

"Kan Testine Başvurulmalı"

Cüceliğin nasıl anlaşıldığını aktaran Kubaş," Büyüme hormonunun az salgılanmasından kaynaklı ortaya çıkan cücelik çocuklarda farklı şekilde görülmektedir. Gövde uzunluğu normal olan çocukların kol ve bacaklarının gövdeye göre uzun olması durumunda cücelik hastalığından söz edilebilir. Ayrıca ailede cücelik durumunun söz konusu olması ya da annenin yaşının fazla büyük olması gibi durumlarda da hipofiz ölçümleri yapılabilmektedir. Bu ölçümler ile salgılanan hormonlar doğrultusunda cücelik durumu anlaşılır. Bazı durumlarda fiziksel muayeneler yeterli olabilirken, bazı durumlarda kan testine de başvurulabilmektedir" ifadelerini kullandı.

AYSEL BÜYÜKKORKMAZ/ÖZEL

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Onlara, Engel, Değil!,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Az Bulutlu
Güncelleme: 25.02.2020
Bugün
-
Çarşamba
- 15°
Perşembe
- 12°
Afyon

Güncelleme: 25.02.2020
İmsak
06:09
Sabah
07:30
Öğle
13:16
İkindi
16:21
Akşam
18:52
Yatsı
20:08
Arşiv Arama
Haber Yazılımı