Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
28 Aralık 2019 - Cumartesi 10:41 Bu haber 532 kez okundu
 
“Orta kulak iltihabı ihmale gelmez”
Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Tıp Fakültesi Kulak Burun ve Boğaz Hastalıları Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Şahin Ulu konuk olarak katıldı. Ulu programda orta kulak iltihabı hastalığıyla ilgili bilgiler verdi.
Sağlık Haberi


“Orta kulak iltihabı, kulak zarının hemen arkasında hava ile dolu, işitmeyle ilişkili küçük kemik yapıları içerisinde bulunduran orta kulağın genellikle bir bakteri veya virüs etken ile enfekte olmasıdır” diyen Ulu, “Enfeksiyon süresince ortaya çıkan iltihaplanma ve bununla ilişkili sıvı birikimi dolayısıyla orta kulak iltihabı sıklıkla kulak ağrısıyla seyreder. Orta kulak iltihabı tedavi edilmediğinde, uzun süre devam eden sıvı birikimi ve iltihaplanma sonucunda kişide duyma kaybına neden olabilir” diye konuştu.

“ KIŞ AYLARINDA GÖRÜLME SIKLIĞI  ARTMAKTIYOR”

Orta kulak iltihabının bakterilerin veya virüslerin neden olduğu bir hastalık olduğunu kaydeden Ulu, “Enfeksiyon genellikle soğuk algınlığı, grip, alerji gibi burun kanallarının, boğazın ve östaki borularının şişmesiyle seyreden hastalıklar sonucu ortaya çıkar. Üst solunum yolu enfeksiyonlarının daha çok karşılaşıldığı sonbahar ve kış aylarında, orta kulak iltihabının görülme sıklığı da artmaktadır. Hastalık her yaşta görülebilmesine rağmen çocukluk döneminde daha çok ortaya çıkmakta ve 3 yaşından küçük çocukların yüzde 80’inden fazlasının en az bir kez orta kulak iltihabı yaşadığı bilinmektedir” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“HASTA HİKAYESİ VE HEKİMİN FİZİK MUAYENESİ İLE TANI KONULUR”

Orta kulak iltihabının tanısının sıklıkla hasta hikayesi ve hekimin fizik muayenesi ile konulduğunu belirten Ulu, “Orta kulak iltihabı tedavisinde yaşa ve belirtilerin şiddetine göre farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Belirtilerin tedavisine yönelik hastaların yaşadığı kulak ağrısı için ılık, nemli bir bezin ağrıyan bölgeye konulması ve ağrı kesici ilaçların kullanılması hekiminiz tarafından önerilebilir. Enfeksiyona yönelik antibiyotik tedavisi hekimler tarafından hastalığın seyrine göre değerlendirilecektir” diye konuştu.Orta kulak iltihabının ihmal edilmemesi gerektiğini kaydeden Ulu belirtilerin görülmesi durumunda mutlaka bir uzman hekime müracaat edilmesi gerektiğini kaydetti. Hisar

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: “Orta, kulak, iltihabı, ihmale, gelmez”,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 08.07.2020
Bugün
20° - 34°
Perşembe
19° - 30°
Cuma
17° - 30°
Afyon

Güncelleme: 08.07.2020
İmsak
03:44
Sabah
05:33
Öğle
13:08
İkindi
17:02
Akşam
20:33
Yatsı
22:13
Arşiv Arama
Haber Yazılımı