Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
26 Ekim 2019 - Cumartesi 11:20 Bu haber 723 kez okundu
 
Özel sektör, borç krizini aşmak için gayret gösteriyor
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclisi’nin Ekim ayı olağan toplantısında güncel gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.
Ekonomi Haberi


Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser; “Serteser biz Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtları’nda olduğu gibi Barış Pınarı Harekâtı’nda da Devletimizin yanında olduk” dedi.

İlk olarak Antalya’da düzenlenen 10.YÖREX (Yöresel Ürünler) Fuarı’na Zafer Kalkınma Ajansı işbirliğinde katıldıklarını belirten Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO )Başkanı Hüsnü Serteser;  “Standımızda hem yöresel ürünlerimizi sergileme ve tanıtma imkânı bulduk,n em de pek çok değerli ismi ağırladık. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu da standımızı ziyaret etti. Sayın Hisarcıklıoğlu, Afyon Lokumu’nun bir kez daha tadına baktı, Afyon Sucuğu ile ilgili bir anısını anlattı; ayrıca Şuhut Keşkeği’ni duayen gazeteci Yavuz Donat ile birlikte kardı. Aynı gün Bursa’da Uluslararası Blok Mermer Fuarı düzenlendi. Bu fuarda da 23 firmamız ilimizi ve Afyon Mermeri’ni temsil etti. Fuara katılan firmalarımıza tek tek plaket takdim ettik” dedi.

Her zaman Devletimizin yanındayız

Serteser biz Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtları’nda olduğu gibi Barış Pınarı Harekâtı’nda da devletimizin yanında olduk diyerek sözlerine şöyle devam etti. “Hem Odamız, hem şahsım destek mesajlarımızı sosyal medya mecralarından yayınladık. Oda olarak destek açıklaması yaptık. Ayrıca Afyonkarahisar’daki önde gelen sivil toplum örgütleri ve tüm Oda Borsalar’ın katılımı ile ortak bir basın açıklaması düzenleyerek Devletimizin ve Mehmetçiğimizin yanında olduğumuzu gösterdik. Bölgemizin terör unsurlarından arınması, güven ve istikrarın gelişmesi için çok önemlidir. Türkiye’nin Harekât’a başlarken taşıdığı niyet, öyle zannederiz ki uluslararası toplum tarafından geç de olsa anlaşıldı; ya da anlamak zorunda kaldılar. Biz terörün ülkesinin ve ulusunun olmadığını, bir insanlık suçu olduğunu, hiçbir devlet tarafından desteklenmemesi gerektiğini söylüyoruz. Bugün geldiğimiz noktada da Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında varılan mutabakat, terörün bölgeden temizlenmesine vesile olur diye düşünüyorum” diyerek sözlerine ekonomideki gelişmeler hakkında devam etti.

 

Kısa vadeli dış borç stoku yüzde 5,4 arttı

 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından Ağustos 2019 dönemine ilişkin kısa vadeli dış borç istatistikleri açıklandığını belirten Serteser dış borçlar hakkında bilgi verdi.” Buna göre, Ağustos’ta 2018 sonuna kıyasla kısa vadeli dış borç stoku yüzde 5,4 artarak 120,7 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde, bankalar kaynaklı kısa vadeli dış borç stoku yüzde 0,1 artarak 57,2 milyar dolara, diğer sektörlerin kısa vadeli dış borç stoku yüzde 11 yükselerek 57,1 milyar dolara ulaştı. Toplam borç stoku içinde kamu sektörünün yüzde 18,4, Merkez Bankası'nın yüzde 3,7, özel sektörün ise yüzde 77,9 paya sahip olduğu gözlendi. Özel sektör, borç krizini aşmak için gayret gösteriyor; fakat ne yazık ki tablo ortada” dedi.

Sanayimizde, üretimimizde bir sorun olduğu var

Serteser,son olarak Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ağustos ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladığını belirterek, “Buna göre, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Ağustos’ta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,6, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya kıyasla yüzde 2,8 azaldı. Malumunuz olduğu üzere, sanayi üretim endeksi, ekonominin sanayi kesiminde meydana gelen gelişmelerin ve uygulanan ekonomik politikaların, kısa dönemde olumlu veya olumsuz etkilerinin ölçülebilmesi için kullanılan bir hesaplama yöntemi olarak tanımlanıyor. Bu tabloya göre sanayimizde, üretimimizde bir sorun olduğu görülüyor. Biz Afyonkarahisar’lılar olarak bu büyük yatırımın bir an önce daha hızlandırılmasını, bölgemizin bu vesile ile daha çok kalkınmasını arz ve talep ediyoruz” diyerek sözlerini tamamladı

 

 Hisar

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Özel, sektör,, borç, krizini, aşmak, için, gayret, gösteriyor,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Mevzi Sağanak
Güncelleme: 03.08.2020
Bugün
17° - 30°
Salı
17° - 33°
Çarşamba
17° - 34°
Afyon

Güncelleme: 02.08.2020
İmsak
04:15
Sabah
05:53
Öğle
13:09
İkindi
17:00
Akşam
20:15
Yatsı
21:46
Arşiv Arama
Haber Yazılımı