301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
25 Haziran 2019 - Salı 11:15 Bu haber 68 kez okundu
 
Rengarenk sokaklarda tarihe yolculuk
Afyonkarahisar’da tarihi dokuya sahip, korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescilli ve dış cephe korumalı 400 civarında ev bulunuyor.
Gündem Haberi


Rengarenk evler restorasyon tamamlandı ve şehre yeni bir görünüm kazandırdı. Kentsel sit alanı içerisinde koruma altına alınan bu evler  kale çevresindeki ilk yerleşim yerleri olan evler Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünce gönderilen ödeneklerle rengarenk oldu. Kentsel Sit içerisinde 18 mahalle mevcuttur. Bu alanda 214 konut, 16 cami, 10 türbe, 14 çeşme, 3 hamam, 1 han, 1 bedesten, 1 kilise kalıntısı bulunuyor.

Sivil mimari örneği

Kentin en eski yerleşim yerlerinden Tâc-ı Ahmet, Zaviye ve Yukarı Pazar mahalleleri, 1902 yılında geçirdiği yangın sonrasında, kısa sürede yeniden yapılanmıştır. Afyonkarahisar şehrinin eski yerleşim yerlerindeki mahalleler doğal bir doku oluştururken, kentin geçirdiği yangından (1902) sonra kurulan mahalleler, ızgara şeklinde dik kesişen sokaklardan oluşmaktadır. Sit alanı olarak belirlenen bu mahallelerde çok düzgün ve akılcı şehircilik planlaması görülüyor.

Turistlerin ilgisini çekiyor.

Afyonkarahisar evlerini oluşturan mekânlar, işlevlerine göre belli noktalarda bulunuyor. Bu binaların hiçbiri birbirine benzemediği gibi, birbirlerinin görüntülerini de engellememektedir. Gün ışığını en iyi kullanan ustalar, güney ve kuzey rüzgârlarından da en iyi şekilde yararlanmışlardır. Restore edilerek turizme kazandırılan tarihi Afyon Evleri restaurant, cafe, butik otel olarak hizmet vermektedir. “Eski Afyon” olarak bilinen, tarihi evlerin yanı sıra hanlar ve camilerin de aralarında olduğu çok sayıda tescilli kültür varlığı bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Rengarenk, sokaklarda, tarihe, yolculuk,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Sisli
Güncelleme: 05.12.2019
Bugün
-
Cuma
-7° -
Cumartesi
-6° -
Afyon

Güncelleme: 05.12.2019
İmsak
06:25
Sabah
07:53
Öğle
12:53
İkindi
15:22
Akşam
17:43
Yatsı
19:06
Arşiv Arama
Haber Yazılımı