Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
15 Ocak 2020 - Çarşamba 10:08 Bu haber 184 kez okundu
 
Şehirleri Öne Çıkaran Mimari; Müzeler
Aslında ‘Müze’; kâr amacı gütmeden bütün soyut ya da somut insanlık miraslarını kültürel farklılıkları ve zenginlikleri benimseyerek, sergileyen, koruyan ve topluma sanatı bir düzen çerçevesinde kazandıran yapılara verilen genel addır. Günümüzde, modern müze anlayışının zamanla gelişmesi ile müzeler, pek çok sergi mekanının yanı sıra ziyaretçiler için çalışma, araştırma, eğitim alma ve hatta farklı teknolojik boyutlarda sergi ve sanat ile etkileşme imkanları da sağlamaktadır.
Yaşam Haberi


Kısaca ifade edilebilir ki; zaman içinde müze kavramı yapısal anlamını karşılamanın yanında topluma ve kültüre yönelik geliştirici ve bütünleyici bir işlevi de üstlenmiştir.

Bu önemli toplumsal rol karşısında günümüz müze mimarisi ve sergi yöntemleri de fazlaca gelişmiştir. “Müze” mimarisi, modern hayat düzeninde üstlendiği işlevler ve bunları yerine getiriş biçimleri ile toplumsal yaşama paralel olarak sürekli değişmekte ve müze işlevinin gerçekleştiği fiziksel yapı da bu değişime yanıt vermek üzere sürekli yenilenerek ele alınmaktadır.

Dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi unvanına sahip olan ve tarihi yapısına eklenmiş otantik modern mimari uzantısıyla en büyük müzelerden biri olarak sayılan Louvre (orijinal ismi ile Musée du Louvre), bugün yaklaşık olarak 38,000 sanat eserine aktif olarak ev sahipliği yapmakla beraber, 422,000 tanesini de sergilenmek için korumaktadır. Louvre gibi müze işlevinin yanı sıra mimarisi ile hayranlık bırakan müze binalar günümüzde bulunduğu şehre ve topluma sadece kültürel ya da tarihsel yarar sağlamakla kalmıyor, ayrıca ekonomik ve prestij bakımından da bir çok pozitif imkan da yaratıyor. Bulunduğu şehri markalaştıran ve şehre sosyal, kültürel, eğitimsel ve ekonomik açıdan yarar sağlayan müzelerin bir diğer önemli örneği Guggenheim Bilbao Müzesi’dir. Guggenheim Bilbao Müzesi, dikkat çekici tasarımı ile modern mimarinin en önemli eserlerinden sayılmaktadır. Hatta bu etkileyici tasarımı sayesinde yapımında harcanan 100 milyon dolarlık maliyet, kendini üç yılda amorti etmiş ve müze, 1980’den bugüne kadar 20 milyonu aşkın kişiyi ağırlamıştır.

 Biri İspanya’dan, biri Fransa'dan olmak üzere dikkat çektiğim birbirinden farklı yaklaşımların sergilendiği bu iki örnek mimari, bize tek bir şeyi anlatıyor; müzeler günümüzde bulunduğu şehri, ekonomik, sosyal ve kültürel boyutlarda destekliyor, dolayısıyla da bireyleri ve toplumu da daha mutlu ve güçlü kılıyor.

Örneklerden de anlaşılabileceği üzere, şehirlerin gelişmesi için yapılması gereken; mimarların ve yetkililerin var olan müze binalarını veya bu müzelerin işlevini günümüzün modern bakış açısıyla tekrar düzenlemesi gerekmektedir. Başka bir deyişle, şehirlerin kaderini değiştiren ve şehirleri turizm açısından markalaştıran tasarımlardan yararlanarak çarpıcı bir etki yaratan yeni müze akımına bir şans vermelidir. Peki, şehirin ve müzelerin gelişimi için biz toplum olarak ne yapabiliriz? Bu sorunun basit ve etkili tek bir cevabı var; bu hafta sonu ailenizi veya arkadaşlarınızı alıp müze kavramına farklı bir bakışla bakmaya ve şehrimizdeki müzelere bir şans verip onları ziyaret etmeye ne dersiniz?

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: Şehirleri, Öne, Çıkaran, Mimari;, Müzeler,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Az Bulutlu
Güncelleme: 12.08.2020
Bugün
16° - 30°
Perşembe
15° - 30°
Cuma
15° - 30°
Afyon

Güncelleme: 12.08.2020
İmsak
04:27
Sabah
06:01
Öğle
13:08
İkindi
16:56
Akşam
20:05
Yatsı
21:32
Arşiv Arama
Haber Yazılımı