Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
18 Aralık 2019 - Çarşamba 11:09 Bu haber 186 kez okundu
 
Şiddete Karşı Farkındalık Oluşturmayı Amaçlanıyor
Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Kurumsal İşbirliği ve Eşgüdümün Artırılmasına Dair Protokol Toplantısı yapıldı.
Gündem Haberi


 

 

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı çerçevesinde, il genelinde görev ve sorumlulukların uygulanması, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunun uygulanmasında etkinliğin, koordinasyonun arttırılması ve yaşanan üzücü olayların tekrarlanmasının önlenmesi amacıyla 81 ilde eş zamanlı olarak Afyonkarahisar’da da Vali Mustafa Tutulmaz başkanlığında toplantı düzenlendi.

Toplantıya Vali Mustafa Tutulmaz’ın yanı sıra İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğg. Osman Alp, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çelenk, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Kaymakamlar, ilgili kurum müdürleri, STK temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

 

 Aile İçi Şiddet ve Kadına Yönelik Şiddete yönelik bir farkındalık yaratılması adına oluşturulmuş projenin il genelindeki uygulaması ve koordinasyonuyla ilgili olarak toplantı yapıldığını söyleyen Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz; “Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının önderliğinde İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşler Başkanlığının ortak imzaladıkları Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı’nın 2020 - 2021 yıllarını kapsadığını söyleyen Vali Mustafa Tutulmaz: “Bu plan çerçevesinde değişik Bakanlıklara, Bakanlıkların il teşkilatlarına ve Valiliğimize görevler verilmiş durumdadır. 75 maddeden oluşan bu planı bugün hem sizlerle paylaşacağız, hem sorumlulukları olan kurumların bu alanda bugüne kadar yaptıkları ve yapabileceklerini birlikte değerlendireceğiz. Bugün 81 vilayette aynı saatte bu toplantı gerçekleştiriliyor. Toplantıda Garnizon Komutanımız, Belediye Başkanımız, Rektörlerimiz, Başsavcımız, Baromuz, Emniyet ve Jandarma, Nüfus, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler, Sağlık, Milli Eğitim Müdürlerimiz, Kaymakamlarımız ve kadına yönelik şiddetle doğrudan ilgili alt birimler toplantıda yer almaktadır” dedi.

“ŞİDDETİ TOPLUM OLARAK GÜNDEMİMİZDEN ÇIKARMALIYIZ”

Toplantıda 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında olay sayıları, başvuru sayıları, kanun kapsamındaki alınan tedbirlerin niteliği, uygulamada karşılaşılan sorunlar ve bu sorunların giderilmesi için yapılacak işlemlerin il ve ilçe düzeyinde ele alınacağı bilgisini veren Vali Mustafa Tutulmaz: “Bugün ilk toplantımızı burada birlikte yapıyoruz. Cuma günü de Kaymakamlarımızın başkanlığında ilçelerimizde benzer bir toplantı yapılacak. Bu toplantılardan kasıt şudur; kamuoyuyla paylaşmak adına üzücü olaylar bizim ne tarihimizin ne geleneğimizin ne de inancımızın kabul edebileceği şeyler değildir. Şiddeti kesinlikle toplum olarak gündemimizden çıkarmamız gerekir. Bu konuda kamu kurum ve kuruluşları üzerine düşen görevleri fazlasıyla yapmaları gereklidir. Sivil toplum kuruluşları yine bu konuda sorumluluk almalıdırlar. Toplumumuzu bu şiddet sarmalından çıkarmamız lazım” diye konuştu. 

 

 

ŞİDDETİN HER TÜRLÜSÜNE AMA DEMEDEN KARŞI ÇIKMALIYIZ

Ülkemizdeki şiddet olaylarının dünya ortalamasının çok çok altında olduğuna dikkat çeken Vali Mustafa Tutulmaz, bunun ülkemiz adına sevindirici olduğunu belirtti. Biz şiddetin her türlüsüne karşıyız diyen Vali Mustafa Tutulmaz: “Tabi her cinayeti muhakkak kadına yönelik şiddet veya aile içi gibi de algılamamamız gerekiyor. Zaman zaman başka nedenlerle şiddet olabiliyor. Kadın erkeğe, baba çocuğa, çocuk babaya şiddet uygulayabiliyor. Bunları toplumda görüyoruz. Toplum olarak şunu kabul etmemiz gerekiyor. “Biz şiddetin her türlüsüne karşıyız” demeliyiz ve bu yönde hepimiz hareket etmeliyiz. Şiddetin kimden, nasıl, ne şekilde geldiği hiç önemli değildir. Şiddetin her türlüsüne her ortamda ama demeden karşı çıkmamız gerekir. Şiddet Bazı durumlar salgın hastalık gibi yayılabiliyor. İşte intihar vakaları bunlardan birisi. Buna benzer çok fazla olay var. Bunları gündemde tutmamak gerekiyor. Yani insanların şiddeti bir çözüm yolu olarak akıllarının bir köşesinden geçirmemeleri için bu tür şeyleri gündemde de fazla tutmamalıyız. Tedbiri de sonuna kadar alarak ilgili tüm kurumlar görevini sonuna kadar yapmalı. Ancak dediğim gibi bu tür konuları çok fazla gündemde tutmamalıyız diye düşünüyorum” dedi.

Alınan Tedbirler ve Yapılması Gerekenler İstişare Edildi

 

Vali Mustafa Tutulmaz’ın konuşmasının ardından Aile Çalışma ve Sosyal Hizmet İl Müdür Vekili Yasin Evcin tarafından Kadına Yönelik Şiddet kapsamında Dünyada ve Türkiye’de ki son durum, istatistiki veriler ve Afyonkarahisar’ın mevcut durumunu içeren bir sunum gerçekleştirildi. Evcin, 2020-2021 Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı çerçevesinde kurumların görevleri ve sorumlukları ile il genelinde yürütülmesi gereken çalışmalar hakkında da ayrıntılı bilgiler verdi. Toplantıda Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele alanında çalışan tüm kurumların 2019 yılı verileri değerlendirilerek mevcut duruma ilişkin analizler yapıldı. Ayrıca il ve ilçelerdeki 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında olay sayıları, başvuru sayıları, kanun kapsamında alınan tedbirlerin niteliği, uygulamanın daha iyiye götürülmesi için il/ilçe bazında ve Bakanlıklar tarafından planlanması gereken tedbirler de değerldnirilerek istişarelerde bulunuldu. Selçuk Taşkın

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Şiddete, Karşı, Farkındalık, Oluşturmayı, Amaçlanıyor,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Mevzi Sağanak
Güncelleme: 04.08.2020
Bugün
17° - 30°
Çarşamba
17° - 33°
Perşembe
17° - 34°
Afyon

Güncelleme: 04.08.2020
İmsak
04:17
Sabah
05:54
Öğle
13:09
İkindi
16:59
Akşam
20:14
Yatsı
21:45
Arşiv Arama
Haber Yazılımı