Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
26 Kasım 2019 - Salı 10:49 Bu haber 745 kez okundu
 
“Şiddeti özendirici yayınlar kaldırılmalıdır”
Saadet Partisi haftalık değerlendirme toplantısını gerçekleştirdi. Merkez İlçe Başkan Yardımcısı Erhan Akpınar Afyonkarahisar ve Türkiye gündemini değerlendirdi.
Siyaset Haberi


Akpınar; “Yeniden büyük Türkiye'nin kuruluşunda en değerli zenginliğimiz ahlaklı, eğitimli ve donanımlı gençler olacaktır. Karşı karşıya bulundukları bütün zorluklara rağmen, öğretmenlerimizin bu uğurda ortaya koyduğu çaba ve fedakarlık her türlü takdirin üzerindedir” dedi

Saadet Partisi Afyonkarahisar İl Başkanlığı olağan haftalık değerlendirme toplantısını gerçekleştirdi. Merkez İlçe Başkan Yardımcısı Erhan Akpınar ilk olarak 24 Kasım öğretmenler günü hakkında konuştu. Bizler, 'Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum' diyen ve 'İlim Çin'de dahi olsa gidip alınmasını' emreden bir inancın mensuplarıyız” diyerek sözlerine başlayan Akpınar; “Bir harf değil, bütün hayatlarını bir neslin yetişmesine adayan öğretmenlerimiz elbette her türlü övgünün üzerindedir. Gençliğine sahip olan, geleceğinden emin olur. Siyaset kurumu olarak bizlere düşen öğretmenlerimizi senede bir gün hatırlamak değil, her şart altında öğretmenlerimize üstlendikleri bu ulvi görev ve sorumluluğa uygun imkanları sağlamak olmalıdır bunların başında da sözleşmeli öğretmenlik, ücretli öğretmenlik gibi sorunların derhal ortadan kaldırılması, gerekli atamaların yapılması ve öğretmenlerin görevlerini daha iyi yapabilmeleri için gerekli kanunlar çıkartılması gerekmektedir. Bir sonraki öğretmenler gününün, bu günkünden daha iyi şartlarda yaşanması ümidiyle bütün öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutluyor, kendilerine minnet, şükranlarımızı sunuyoruz.Şu hususu da belirtmek isteriz ki, öğretmenler günü etkinliği olarak sinemaya gitmelerinin çok şık bir hareket olmadığını düşünüyoruz. Öğretmenlerimizin sadece okul içinde ve ders esnasında değil, her zaman örnek olduğunun bilinciyle hareket etmeleri gerektiğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Kadına yönelik şiddeti önlemenin yolu kendi medeniyetimizin esaslarıdır

Akpınar sözlerine şöyle devam etti; “Ayrıca bugün 25 Kasım kadına yönelik şiddeti önleme ve mücadele günü. Bu kapsamda şunu belirtmek istiyoruz ki, elbette kadına yapılan şiddete karşıyız ve bunun için gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir. Peygember efendimiz “kadınlar size Allah’ın emanetidir.” buyurarak, kadınlara nasıl davranmamız gerektiğini hem sözlü hem de kendi ailesi içinde yaşantısıyla bize göstermiştir. Gene bir başka hadisinde “Cennet annelerin ayağı altındadır” buyurarak kadının değerinin ne kadar yüksek olduğunu bizlere göstermiştir. Dolayısıyla çözüm inancımızda ve onun ilkelerindedir. Batıdan bu konuda alacağımız ne kanun, ne de yönetmelik bu sorunu çözemez. Nitekim sözde kadına yönelik şiddeti önlemek için imzalan İstanbul Sözleşmesi, imzalandığı tarihten itibaren kadına yönelik şiddeti azaltmamış, aksine artırmıştır. Şiddeti önlemediği açık olan bu sözleşme, ailelerimizi de parçalamakta, yok etmektedir. Bu sebeplerden dolayı mutlaka iptal edilmelidir. Şunu da belirtmek gerekir ki, şiddet sadece kadına yönelik değil, toplumumuzun tamamında artmaktadır. Ülkemizde işlenen erkek cinayeti, kadın cinayetinin 4 katı kadardır. İnsanlarımız çeşitli sebeplerle gergin ve streslidir. Çok küçük meselelerde bile çözümü şiddet kullanmakta aramaktadır. Bu nedenle meseleye cinsiyet eksenli değil, şiddet eksenli bakmamız daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Şiddeti özendirici yayınlar, filmler, diziler ve oyunlar denetim altına alınmalı, hatta kaldırılmalıdır. İyi bir eğitim sistemi ile gençlerimizin şiddeti çözüm olarak görmelerinin önüne geçilmelidir. Güzel ahlak sahibi olan insanlar arasında şiddet diye bir sorunun olmayacağından, meseleye önce ahlak ve maneviyat eksenli yaklaşmamız zorunluluğunu kabul etmemiz gereklidir” dedi.

 

“EYT’lilere sağlık hizmeti yok”

Akpınar; “Torba yasada çıkan bir diğer kanun ise bakanlarla ilgili çıkan kanun.  Torba teklifin 47'nci maddesine göre; Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar, bu görevlerde bulunmuş olanlar ile bunların eşleri, anne ve babaları ile bakmakla yükümlü oldukları çocuklarının ve ölenlerden SGK ile ilişiği bulunmayan dul ve yetimlerinin sağlık giderleri ömür boyu TBMM üyelerinin tabi oldukları esaslar çerçevesinde Cumhurbaşkanlığı bütçesinden ödenecek. Bakanlar sağlığa tek kuruş ödemeyecek. Faturayı millet yani biz ödeyeceğiz. Tabi bunlar bakan olunca ve bakan ailesi olunca sıradan hizmet verilmesi düşünülemezdi. Bu isimler, hiçbir kamu görevlisi ve sigortalının yararlanamadığı ücretsiz 12 adet implant dahil 5 yıldızlı sağlık harcamaları karşılanacak. Az önce söylediğimiz zenginin ve yandaşın iktidarı olduğunu adeta ispatlar nitelikte. Öbür taraftan senelerce hizmet etmiş, yeteri kadar prim yatırmış olduğu halde bir işte çalışmıyorsa EYT’ liler sağlık hizmetinden yararlanamıyor” diyerek sözlerine şöyle devam etti.

“Tarıma ayrılan destek hem az, hem de zamanında ödenmiyor”

   Bir de bütçe görüşmelerinde, tarıma ayrılan destek bir miktar artırılsa da verilmesi gereken rakamın yarısı bile değildir. 2006 yılında AK Parti tarafından çıkarılan tarım kanunu ile tarıma verilen desteğin milli gelirin yüzde 1’inden az olmayacağı hükme bağlanmıştı. Ancak 2020 bütçesinde tarıma ayrılan desteğin milli gelirin yüzde 0,4 civarında olması, AK Parti’nin kendi çıkardığı kanuna dahi uymadığını ortaya koymaktadır. Ayrıca ayrılan desteklerin ödemeleri çok geç yapılmaktadır. 2019 yılı tarımsal desteklerle ilgili kararnamenin Ekim ayına gelinmesine rağmen yayınlanmaması çiftçinin tepkisini çekmektedir. 2019 yılına ait desteklerle ilgili kararname yayınlanmadığı gibi 2018 yılına ait hayvancılık desteklerinin de büyük bir bölümünün üreticiye ödenmemesi de dikkat çekiyor. 2018 yılına ait ikinci dönem buzağı desteğini alamayan üretici zor günler geçirirken, ödemenin neden yapılmadığına dair bir açıklamanın da yapılmaması eleştirilere neden oluyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Hamza Yılmaz

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: “Şiddeti, özendirici, yayınlar, kaldırılmalıdır”,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Az Bulutlu
Güncelleme: 05.08.2020
Bugün
17° - 33°
Perşembe
17° - 33°
Cuma
18° - 34°
Afyon

Güncelleme: 05.08.2020
İmsak
04:19
Sabah
05:56
Öğle
13:09
İkindi
16:59
Akşam
20:12
Yatsı
21:42
Arşiv Arama
Haber Yazılımı