301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
24 Mayıs 2019 - Cuma 10:39 Bu haber 91 kez okundu
 
Soruna Vali Tutulmaz el attı
Afyonkarahisar-Ankara Karayolunda mermer firmalarının bulunduğu alanda Susuz Belediyesi’ne ait araziye dökülen tavuk gübrelerinin çevreye zarar verdiği iddia edilmişti. Yaşanan sıkıntıyı mahallinde inceleyen Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, yetkililerden bilgiler alarak sorunun ivedilikle çözülmesi yönünde talimatlar verdi.
Gündem Haberi


 

 

Oluşan gübre atıklarının döküldükleri Susuz Belediyesi’ne ait araziye sığmayıp taştığı, çevredeki mermer fabrikalarını bastığı, ekili arazilere zarar verdiği yönünde haberler yer almıştı.

Çıkan haberler sonrası Vali Mustafa Tutulmaz, Susuz Belediye Başkanlığı’na acilen çözüm bulması yönünde talimat verilirken, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından da gübre döküm sahasında denetimler yapıldı.

Yapılan denetimler sonucu gübre döküm sahasına yapılan dökümler ve yağışlar sonrasında gübre döküm sahasının taban noktasında kaçak oluştuğu ve söz konusu kaçaktan çıkan sıvıların yaklaşık 300-500 metre ileriden yüzeye çıkarak eğimli arazi nedeniyle aşağıya doğru akış gösterdiği anlaşıldı. Olayın fark edildiği gün itibariyle gübre döküm sahasına döküm Susuz Belediye Başkanlığı’nca durdurulduğu ve akış yönünün önüne toprak setler yapılarak akışın önlenmesi yoluna gidildiği bildirildi.

Konuyu titizlikle ele alan Vali Mustafa Tutulmaz ne yapılabilir? Nasıl bir çözüm üretebiliriz? Düşüncesiyle olayın tüm taraflarının katılımıyla 2 Mayıs günü toplantı düzenledi. Toplantıya katılan Biyogaz tesisi yetkilileri de mevcut durumu anlatarak çözüm önerilerini dile getirdiler. Toplantıda kaynağı kanatlı hayvan sektörü olan dışkının işlendiği Biyogaz tesisleri ve bu tesislerde dışkının işlenmesi neticesinde elde edilen sıvı gübrenin kullanım alanları ele alındı.

Vali Mustafa Tutulmaz, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Vahit Okumuşer ve diğer yetkililerle birlikte bölgeye giderek gübre atıklarını, çevreye zararını ve yapılması gerekenleri yerinde inceledi. Vali Tutulmaz sorunun giderilerek çevreye ve yakınlarda bulunan işletmelere zarar vermeyecek şekilde çözümü noktasında gerekli çalışmaların yapılması talimatını verdi.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Soruna, Vali, Tutulmaz, el, attı,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Sisli
Güncelleme: 11.12.2019
Bugün
-2° -
Perşembe
-1° -
Cuma
-
Afyon

Güncelleme: 11.12.2019
İmsak
06:29
Sabah
07:57
Öğle
12:55
İkindi
15:22
Akşam
17:43
Yatsı
19:06
Arşiv Arama
Haber Yazılımı