Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
09 Ocak 2020 - Perşembe 10:09 Bu haber 97 kez okundu
 
Telefonu emin olduğunuz yerden alın
Afyonkarahisar merkezde Telefon Doktoru, Erdem İletişim ve Vip Store hizmet sektöründe telefon, aksesuar alım satım ve tamiri ile ilgili olarak bilgi aktardı.
Gündem Haberi


Telefon piyasasında ikinci el telefon seçimleri ve alınan aksesuarlarda dikkat edilmesi gereken konuları aktaran işletme sahipleri 2020 yılından umutlu olduklarını belirtirken taksitlere getirilen sınıflandırılma ile ilgili olarak da değerlendirmelerde bulundu.

“Müşteri temiz ürün tercih ediyor”

Telefon Doktoru’nda Yasin Ekşioğlu 3 aydır bu sektörde faaliyet gösterdiklerini belirtirken yaptığı değerlendirmede;” Günümüzdeki ekonomik koşullardan dolayı tamir ettirmeyi elinde kini değerlendirmeyi düşünüyor. Ama tabi ki bunun yanında yeni ürün tercih edenlerde yok değil. 2019’da malum ülke genelinde ekonomik sıkıntılar ister istemez yaşandı. Sıfır cihaz satışlarında düşmeler yaşandı. İkinci el piyasası daha hareketlendi. 2020’de doların düşmesini bekliyoruz. Yeni yıldan tabi ki umutluyuz umarım her şey daha iyi olur. Müşteriler genelde ikinci elde en ucuz ürünü değil de temiz ve az kullanılmış ürünü tercih ediyorlar. Hatta en önemlisi güven dayalı bir ilişki kurarak güvendikleri yerlerden kişilerden alırlarsa telefon konusunda daha isabetli bir yol izlemiş olurlar. Taksitin sınırlandırılması ister istemez kötü etkiledi. Fakat gözlemlediğimiz kadarıyla diğer bu işi yapan arkadaşlarımızla da konuştuğumuzda onlarında bu durumdan etkilendiğini görüyoruz. Bir denge gösterilirse taksitte orta yol izlenirse daha iyi olacağını umuyoruz” şeklinde konuştu.

“2019 kötü bir yıldı”

Erdem İletişim’de konuşan Mustafa Avcı 8 yıldır bu sektörde ve Erdem İletişim’de olduğunu belirtirken;” Yeni telefon almak maddiyat isteyen bir durum bu yüzden imkanı olmayan tamiri tercih ediyor. Benim için 2019 yılı çok kötü bir yıldı zamlardan dolayı yurt dışından da cihazlar gelince kötü etkilendik. İkinci el piyasasında genellikle bizim tek tavsiyemiz bilinen yerlerden alınması çünkü ikinci elde çalıntı cihaz çok fazla hırsızlık malına maalesef çoğu kişi mağdur kalıyor. O yüzden herkes bildiği yerden almalı aksesuar da genelde her zaman için orijinal tavsiye ediyoruz. Orijinal çoğu zaman bütçe yetmiyor. Yan sanayide kaliteli belli başlı markalar var. O gibi yerlerden alınması herkes için çok daha iyi olur diye düşünüyorum. Taksit bizden daha çok müşteriyi etkiledi. Çünkü şuan ortalama bir telefon 800 ve bin lira olarak başlıyor 15 bine kadar çıkıyor. Bu müşteriyi çok fazla etkiliyor. Herkeste belli bir bütçe var. Bütçeyi çok aşan telefonlar var o yüzden taksit sınırlandırılması en çok alıcıyı etkiliyor. İstenen telefon istenildiği fiyata alınmıyor.  Bu da tabi karşı tarafın almamasına sebep oluyor. Daha az bütçeli telefonlara yönelim sağlıyor” ifadelerini kullandı.

“2020’den beklentimiz yüksek”

Vip Store’da Ertuğrul Özdemir is konu ile ilgili olarak;”Vip Store Ertuğrul Özdemir iş sahibiyim. Şimdi ki yıllarda birkaç yıl içerisinde müşteriler tamir ettirmeyi daha çok önem veriyor telefon fiyatları yüksek olduğu için. 2019 yılında genel itibariyle piyasa durumu çok kötüydü ve zor zamanlardan geçtik. Ama 2020'den beklentilerimiz yüksek. Her şeyin iyi olmasını umut ediyoruz 2020 yılı için. İnsanların daha çok güvenilir yerlerden almaları, faturası, garantisi olan yerlerden almaya dikkat ederlerse başları ağrımaz. Kaliteli ürünleri kullanmaları gerekiyor kılıf olsun, aksesuar çeşitlerinde markaya önem vermeliler. Taksitin sınırlandırılması bizi çok kötü etkiledi çünkü taksit olmayınca piyasa da alım gücü düşük olduğu için fiyatlarda malum ÖTV vergi yüksek olduğundan insanlar tabii ki de taksitsiz alışveriş yapamıyor. Bu yüzden bizi çok sıkı bir şekilde etkiledi” şeklinde konuştu. HAMZA YILMAZ/ÖZEL

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Telefonu, emin, olduğunuz, yerden, alın,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 08.07.2020
Bugün
20° - 34°
Perşembe
19° - 30°
Cuma
17° - 30°
Afyon

Güncelleme: 08.07.2020
İmsak
03:44
Sabah
05:33
Öğle
13:08
İkindi
17:02
Akşam
20:33
Yatsı
22:13
Arşiv Arama
Haber Yazılımı