301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
11 Eylül 2019 - Çarşamba 10:01 Bu haber 88 kez okundu
 
"TÜKETEN TOPLUM TÜKENMEYE MAHKUMDUR"
Giyimciler Odası Başkanı Hüseyin Karnıbüyük Çin Malı ürünlerin Türkiye'de satılması ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yerli üretimin ve esnafın zor durumda olduğunu belirten Karnıbüyük , esnafın ses vermesi gerektiğini söyledi.
Gündem Haberi


 

 

Esnaf odaları başkanlarının bu duruma sessiz kalmamalarını söyleyen Karnıbüyük, 20 yıldan beri çin malı ürünlerim Türkiye'de bulunduğunu söyledi.

"ÇİNİN TOKADINI YİYORUZ"

Çin malı ürünlerin Türkiye'de ki konumuyla ilgili konuşan Karnıbüyük," Çin malı ürünler bundan 20 yıl önce Türkiye piyasasına girdi. Türkiye piyasasına girdikten sonra ülkemize ciddi mana da zararlar vermeye başladı. İstanbul tekstil,hırdavat ve daha pek çok sektörde imalat merkeziydi ama şuan bir çok firma ülkeyi terk etti. Ayakkabı üretimi çinin elinde, hırdavat sektöründe bulunan atölyeler kapandı. Zaten biz 20 yıldır çinin tokadını esnaf ve sanatkarlar olarak yiyoruz. Ama son bir iki yıldır ithal ürünlere karşı devletin bir önlem talebi oldu. Yurt dışından gelen ürünlerin vergilerini arttırdılar. Şu an da Türkiye'de mesela bir pantolon imalatı yapacak ne iş adamı kaldı ne de bu iş yerinde çalışacak işçi kaldı. Zaten üretim yapmayan bir toplum tüketmeye, tüketen bir toplum da tükenmeye mahkumdur. 20 yılda geldiğimiz durum bu ve üretmeyen bir toplum olduk" ifadelerini kullandı.

GELECEĞİN ÜRETMESİ LAZIM

Yetkililere seslenen ve bir şeyler yapmaları gerektiğini belirten Karnıbüyük," Ben bu konuyla ilgili olarak gönderdiğimiz Milletvekillerine sesleniyorum. Yasaların çıkmaları gerekiyor. Üretebileceğimiz bir ürünü asla ve asla ithal etmememiz gerekiyor. Bugün biz üretim yapabilecekken her şeyi ithal ediyoruz. Tekstil sektöründe üretim yapabilecekken ithal alıyoruz. Hayvancılık sektöründe üretim yapabilecekken dışarıdan getirtiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti ilk kurulduğu yıllarda Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının yumurta ve buğday satarak kurdukları 26 tane büyük tesisi şu an da anmak istiyorum. Bizler bu cumhuriyetin torunlarıyız ve bizler atalarımızın kurduğu bu fabrikaları sattık. Sattığımız fabrika ve tesislerin yerine ne yenisini koyduk ne de üretim yapabildik. Yerli Malı Yurdun Malı Herkes Onu Kullanmalı ilkesini çocuklarımıza öğretmemiz gerekiyor. Gelecek nesil üretim değil tüketim nesli oluyor buna bir dur dememiz lazım yoksa Türkiye'nin sonunu hiç iyi görmüyorum" şeklinde konuştu.

AYSEL BÜYÜKKORKMAZ/ÖZEL

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: "TÜKETEN, TOPLUM, TÜKENMEYE, MAHKUMDUR",
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Hafif Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 01.04.2020
Bugün
- 13°
Perşembe
- 13°
Cuma
- 12°
Afyon

Güncelleme: 01.04.2020
İmsak
Array
Sabah
Array
Öğle
Array
İkindi
Array
Akşam
Array
Yatsı
Array
Arşiv Arama
Haber Yazılımı