Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
22 Eylül 2019 - Pazar 11:17 Bu haber 572 kez okundu
 
Türkiye’deki Bitki Türü Kıta Avrupa’sından Çok Daha Fazla
Tıbbi ve Aromatik Bitkiler (TAB) Çalıştayı Vali Mustafa Tutulmaz’ın katıldığı açılış töreni ile başladı. Vali Mustafa Tutulmaz: “Tıbbi Aromatik Bitkiler ülkemiz açısından önemlidir”dedi
Dünya Haberi


Kemal Hüsnü Can Başer Dünya’da ve Türkiye’de Tıbbi Aromatik Bitkilerin Durumu ve Ülkemizdeki Potansiyeli, Dr. Hakan Yurdakul Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Ekonomik Boyutu ve Ulusal Politikalar konularında sunumlar gerçekleştirdi.

Yaklaşık 12 bin 500 tür var. Bunun 3 bin 600’ü endemik

Programın açılış konuşmasını Ak Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu yaptı. Eroğlu konuşmasında bu alanda ticaret yapmak isteyen yatırımcı ve iş adamlarına destek olmak istediklerini söyleyerek: “Türkiye’deki bitki türü kıta Avrupa’sından çok daha fazla. Yaklaşık 12 bin 500 tür var. Bunun 3 bin 600’ü endemik yani sadece Türkiye’de var. Dolayısıyla bu çok büyük zenginliktir. Dünyada 115 milyar dolarlık bir ticaret hacmi var. Türkiye’nin bu zenginliğe rağmen önceleri yaptığı ihracat 150-200 milyon dolardı şimdilerde 740 milyon dolara çıktı. Bu yeterli değil. Bakanlığım dönemimde 2023 hedefi olarak 5 milyar dolar ihracat hedefi koydum. Bunu gerçekleştirmek çok zor değil. Hedef olmadığı zaman neticeye ulaşılmıyor. Buna inanalım. Harekete geçelim. Türkiye’de bu işin ehemmiyeti anlaşıldı. İnşallah daha da gelişecek. Dünyada bu alanda çok talep var. Mutlaka bir standardizasyon ve üretim planlaması yapılmalı. İş adamları teşvik edilmeli. Artık ham madde satışı değil ya mamul ya da yarı mamul satışı yapmalıyız” ifadelerini kullandı.

Sağlığın Merkezi olacağız

Çalıştayın açılışında konuşan Vali Mustafa Tutulmaz: “Tıbbi Aromatik Bitkiler ülkemiz açısından önemlidir. Ancak bugüne kadar gelinen nokta tatmin edici değil. İlimiz açısından baktığımızda da iklimlerin, yolların kesiştiği bir bölgede olması dolayısıyla bitki örtüsünün çok farklı olduğu bir İl. Bunun sonucu olarak Bakanlığı döneminde Veysel Eroğlu tarafından oluşturulan bir Tıbbi Aromatik Bitkiler Merkezi var. Merkezde değişik alanlarda faaliyetler yapılıyor. Bu alanda potansiyel var ama yeterince değerlendiremiyoruz. Farkındalık oluşturulmaya başlandı. Ancak biz bir an evvel sonuca gitmeliyiz. İlimiz bundan sonraki süreçte sağlığın önemli merkezi konumuna gelecektir. İnşallah çalıştaydan olumlu sonuçlar çıkar ve ülkemize de katkı sağlar” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından 2 gün sürecek olan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler (TAB) Çalıştayı’nın ilk oturuma geçildi.

Çalışma Grupları Rapor Hazırlayacak

İlk oturumda Prof. Dr. Kemal Hüsnü Can Başer Dünya’da ve Türkiye’de Tıbbi Aromatik Bitkilerin Durumu ve Ülkemizdeki Potansiyeli, Dr. Hakan Yurdakul Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Ekonomik Boyutu ve Ulusal Politikalar konularında sunumlar gerçekleştirdi. Moderatörlüğünü Prof. Dr. Kemal Hüsnü Can Başer’in yaptığı ikinci oturumda Fitoterapi alanındaki uygulamalar, mevzuatlar, üretim çeşitliliği ve yeni teknolojiler konularında sunumlar yapıldı. Çalıştayda çalışma gurupları tarafından moderatörler eşliğinde sunumlar yapılacak. Oturum gruplarının sunumları ve tartışmalar sonrasında Çalışma grupları rapor taslakları hazırlayacak.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Türkiye’deki, Bitki, Türü, Kıta, Avrupa’sından, Çok, Daha, Fazla,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Az Bulutlu
Güncelleme: 13.07.2020
Bugün
14° - 30°
Salı
15° - 30°
Çarşamba
14° - 33°
Afyon

Güncelleme: 13.07.2020
İmsak
03:50
Sabah
05:37
Öğle
13:09
İkindi
17:03
Akşam
20:30
Yatsı
22:09
Arşiv Arama
Haber Yazılımı