Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
20 Aralık 2019 - Cuma 10:01 Bu haber 69 kez okundu
 
“Türkiye Türkistan’a daha çok yardım etmeli”
CHP Afyonkarahisar Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Uygur Türklerinin, başta keyfî tutuklanmaları olmak üzere yaşadıkları drama niçin sessiz kalıyorsunuz" ifadelerini kullandı.
Yaşam Haberi


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, TBMM Genel Kurulu'nda 2020 yılı bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada Afyonkarahisar'ın ve vatandaşların sorunlarını ilgili bakanlara sordu.

 

Çin’in Sincan bölgesindeki Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlallerine son verilmesi için, geçtiğimiz Temmuz ayında 22 ülkenin imzasıyla, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyine mektup sunulduğunu hatırlatan Köksal, "Mektubun imzacıları arasında Türkiye neden yoktu? Uygur Türklerinin, başta keyfî tutuklanmaları olmak üzere yaşadıkları drama niçin sessiz kalıyorsunuz?" ifadelerini kullandı.

 

VATANDAŞ SORUYOR: TOKİ NEDEN BİZİMLE İLGİLENMİYOR?

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a İscehisar ilçesindeki TOKİ’lerde yaşanan sorunları aktaran Köksal, "Afyonkarahisar ili İscehisar ilçesindeki TOKİ’lerde anahtar tesliminden bu yana tesisattaki arıza ve eksiklik maalesef giderilememiştir. Sizlere bir yıl önceden beri bu arızaları bildirmelerine rağmen hâlâ hiçbir bakım ve onarım yapılmadı. Bu yüzden de faturalar, doğal gaz faturaları orada yaşayan vatandaşlara çok yüksek geliyor. Şimdi onlar soruyorlar: “TOKİ neden bizimle ilgilenmiyor?” Yine, Kıbrıs gazileri TOKİ’lerde kendilerine hak tanınmadığını ifade ediyorlar. Sayın Bakan, Kıbrıs  gazilerine neden hak sahipliği belgesi verilmiyor?" diye konuştu.

 

KADRO ALAMAYAN MEVSİMLİK İŞÇİLERİN DURUMU NE OLACAK..!

 

Mevsimlik orman işçilerinin kadro sorunu çözülmeden 5 bin işçi daha alınacağını dile getiren Köksal, "Bunlar kadrolu mu mevsimlik mi? Sayın Bakan, 2007’den bu yana kadro alamayan mevsimlik işçilerin durumu ne olacak?" dedi.

 

EMEKLİLİK VE İŞ HAKLARINI KAYBEDEN GAZİLERİMİZİN AKIBETİ NE OLACAK?

 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'a emeklilik ve iş hakkını kaybederek mağdur olan gazilerin akıbetini soran Köksal, "Sayın Bakan, 2013 yılından sonra Sosyal Güvenlik Kurumuna emeklilik için müracaat eden 227 gazimiz emekli edilerek maaşa bağlanmıştır ancak 17 Aralık 2019’da sehven emekli edildikleri söylenerek maaşları kesilmiştir. Sehven emekli edildiği söylenen gazilerimizin emekli maaşları kesildiği gibi, yeniden işlerine dönemeyecekleri için istihdam hakları da ellerinden alınmıştır. Emeklilik ve iş hakkını kaybeden bu gaziler mağdur olmuştur. Anayasamıza göre “Harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler -Anayasa'nın- eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz.” Yine, Anayasamıza göre “Devlet, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleriyle, malul ve gazileri korur ve toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesi sağlar.” Sayın Bakan, bu bilgiler ışığında, vatan savunmasında canını ortaya koyan gazilerimizin yaşadığı bu mağduriyetin giderilmesi için bir Kabine üyesi olarak desteğinizi bekliyoruz." şeklinde konuştu.

 

AK PARTİ SÖZ VERMİŞTİ, GÜNEY BELEDİYESİ NE ZAMAN AÇILACAK?

 

Sinanpaşa ilçesine bağlı Güney kasabasının yargı kararıyla belediye olma hakkı kazanmasına rağmen halen daha belediyenin açılmadığını ifade eden Köksal, "Afyonkarahisar ili Sinanpaşa ilçesi Güney kasabasının belediyesi kapatılarak köy oldu ancak köylüler yargıya gittiler ve yargı belediyenin yeniden açılmasına karar verdi. Seçim döneminde AKP de söz vermişti ancak yargı kararına rağmen belediyeleri hâlâ açılmadı. “Yargı kararları başımızın üstünde.” diyorsunuz ama Güney için verilen yargı kararına uymuyorsunuz.” ifadelerini kullandı.

 

DAR GELİRLİ YÜZDE 10 PEŞİNATLA NASIL EV ALSIN…

 

Merkezî yönetim borçlarındaki artışla, doğmamış çocukların bile borçlu hâle geldiğinin önemle altını çizen Köksal, "Milyonlarca emekli 1.000 lirayla, 1.500 lirayla ayın sonunu getirmeye çalışırken, 6 milyon asgari ücretli geçinemezken, 1 milyon 800 bin kişi asgari ücretin altında geçim mücadelesi verirken dar gelirliye 100 bin sosyal konut müjdesi verdiniz. Verdiniz vermesine ama yüzde 10 peşinat ve aylık 894 lira taksitlerle vereceğinizi söylediniz." dedi. Hisar

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: “Türkiye, Türkistan’a, daha, çok, yardım, etmeli”,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Az Bulutlu
Güncelleme: 03.07.2020
Bugün
16° - 32°
Cumartesi
17° - 33°
Pazar
18° - 34°
Afyon

Güncelleme: 03.07.2020
İmsak
03:41
Sabah
05:31
Öğle
13:07
İkindi
17:02
Akşam
20:34
Yatsı
22:15
Arşiv Arama
Haber Yazılımı