301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
17 Ağustos 2019 - Cumartesi 10:36 Bu haber 94 kez okundu
 
Ulu cami’ye 6 Ayda 60 Bin ziyaretçi
Afyonkarahisar’ın en büyük camilerinden birisi olan Ulu Cami, yerli ve yabancı turist’in ilgisi olmaya devam ediyor. Ulu Camiyi son 6 ayda 60 Bin yerli ve yabancı misafir ziyaret etti.
Turizm Haberi


Anadolu Selçukluları devrinde(1272-1277) yıllarında Sahipata Nusretiddün Hasan tarafından yaptırılan Ulu cami’ye ilgi her geçen gün artıyor. Selçuklu’dan günümüze ulaşan en eski ahşap direkli cami olma özelliğiyle özel bir yere sahip olan Ulu Cami’yi son 6 ayda 60 Bin misafir ziyaret etti.

Selçuklu’nun sadeliğini ve duruluğunu yansıtıyor

Kimisi köşeli veya yuvarlak, kimisi sivri kemerli olan pencereler yapının geçirmiş olduğu tamiratları işaret eder. Ulu caminin gönül dünyasında uyandırdığı hazzın en büyük pay sahibi mukarnas nişli sade taş mihrap ile geometrik geçmelerle süslü ahşap minberdir. Mihrap birçok onarım geçiren Ulu Cami’nin onarım görmeyen en şaheser bölümüdür. Selçuklu taş işçiliğinin sadeliğini ve duruluğunu yansıtmaktadır. Minber, Selçuklu ahşap oymacılığının en güzel örneğini yansıtıyor.

Camide hiç çivi bulunmuyor

Cami’nin tarihi hakkında bilgi veren Afyonkarahisar Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır; “Anadolu Selçukluları devrinde(1272-1277) yıllarında Sahipata Nusretiddün Hasan tarafından yaptırılan Kendi adı ile anılan mahallede kargır dört köşe kalın duvarlar üzerine toprak damlı, beş sırada sekizerden kırk ahşap sütun üzerine oturtulmuştur. Ahşap sütunlar üzerine konan ahşap sütun başlıkları sarkıt ve baklava dilimlidir. Başlıklar üzerine konan ahşap atıkların yan yüzeyleri renkli motiflerle işlenmiş ise de, bugün çok az izleri kalmıştır. Doğuya, batıya, kuzeye bakan üç kapısı vardır. Selçuklu tarzı oymalı iki kanatlı minber kapakları üzerindeki kitabede sureler ile ilk yapım tarihini belirten yazı vardır. Mimarı Emir Hacı Bey’dir. Caminin ilk büyük onarımı M. 1341 yılında Muzafferüddünoğlu Minüddün Emir Abdullah Bey tarafından yaptırılmış ve doğu cephedeki kapı üzerine bir yazıt konulmuştur. Zamanımızda eski biçimi korunarak yeniden onarılan cami, ahşap mimarisi ve sırlı tuğlalı baklava dilimi tuğla mimarisiyle Selçuklu döneminin eşsiz örneklerinden biridir” dedi.

Afyonkarahisar’ın en yüksek camisi

Afyon’da Hıdırlık Tepesi ile şehir kalesinin etekleri arasındaki vadide yükselen Afyonkarahisar Ulu camisidir diyen Afyonkarahisar İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır; “Selçuklu döneminde yapılan ahşap direkli camilerin en eskilerinden biri ve şehrin en büyük camilerindendir. Batı kapısındaki kitabesinde Selçuklu veziri Sahip Ata Fahreddin Ali’nin oğlu Afyon Sancakbeyi Nasredüddin Hasan tarafından yapıldığı belirtilir. Cami,Anadolu Türk mimarisinde kullanılan malzemelerin aksine ahşap direklerle taşınan kirişli düz örtü sistemiyle inşa edilmiş olma özelliğiyle eşsiz hale gelmekte ve kendini diğer mimari yapılardan bu özelliğiyle ayırmaktadır. Kırk ahşap direkle bina edilmesi nedeniyle “Kırk Direkli Camii” olarak da anılıyor” diyerek Ulu Camiyi Tüm Dünya’ya tanıtacaklarını belirtti.

Selçuk Taşkın özel

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Ulu, cami’ye, 6, Ayda, 60, Bin, ziyaretçi, , ,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Sisli
Güncelleme: 18.01.2020
Bugün
-3° -
Pazar
-6° -
Pazartesi
-5° -
Afyon

Güncelleme: 18.01.2020
İmsak
06:40
Sabah
08:07
Öğle
13:13
İkindi
15:47
Akşam
18:09
Yatsı
19:30
Arşiv Arama
Haber Yazılımı