Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
03 Ocak 2020 - Cuma 10:13 Bu haber 187 kez okundu
 
Üniversiteler arasında ciddi rekabet var
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) bünyesine katılan ve Dr. Öğretim Üyesi kadrolarına atanan akademik personel için tanışma toplantısı düzenlendi.
Yaşam Haberi


AKÜ Rektörlüğü yönetim kurulu salonunda düzenlenen toplantıya AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, AKÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şuayıp Özdemir ve Prof. Dr. Yılmaz Yalçın, Genel Sekreter Yardımcısı Abdullah Aydoğan ile İdari ve Mali İşler Daire Başkanı İhsan Ceran katıldı.

Toplantıda konuşma yapan AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Afyon Kocatepe Üniversitesinin bir geleneği olarak yeni atanan öğretim üyelerine ve AKÜ’de araştırma görevlisi olarak çalışan ve Dr. Öğr. Üyesi unvanını alan kişilere dizüstü bilgisayar ve flash disk dağıttıklarını ifade etti. Geleneği devam ettirdiklerini kaydeden Karakaş, konuşmasına şöyle devam etti:“Allah, devlete zeval vermesin. Devletin imkânları ile bu hediyeler veriliyor. Bunlar üzerinize zimmetleniyor. Aslında yine devletin malı, devlet size bunları çalışasınız, daha iyi yayın yapasınız ya da daha iyi çalışmalara vesile olasınız diye ödünç veriyor. Üniversitemizin araştırma ve yayın kapasitesinin artırılmasına yönelik çalışmalar başlattık. Normalde zaten akademisyenlik kariyerli bir meslek olduğu için, bu kariyerleri aşmanın yolu da yayınlardan, araştırmalardan geçiyor. Doğal olarak bu çalışmaları yapıyorsunuz. Biz de, bir araya geldiğimizde bunları hatırlatıyoruz. Daha fazla ve daha kaliteli yayın, araştırma bekliyoruz. Üniversitenin tek misyonu eğitim değil, araştırma ve yayın faaliyetleri de önemli. Üniversitelerde artık ciddi anlamda bir rekabet var. Türkiye’de artık 30 üniversite yok, 200’ün üstünde üniversite var. Dolayısıyla hem eğitim hem araştırma hem de öğrenci alabilme noktasında ciddi bir rekabet ortamı var. Bu rekabette yer alabilmek için hem eğitim kalitemizi yükseltmemiz hem de araştırma ve yayın kalitemizi arttırmamız ve nitelikli hale getirmemiz gerek.”

“Mesleğimizin itibarı bizim elimizde”

AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şuayıp Özdemir ise iş ahlakının önemine değindi. Özdemir, “Bundan sonra size düşen, daha çok çalışmak ve daha çok nitelikli yayın üretmek. Hepiniz yeni bir aşamadasınız. Mesleğin farklı bir kademesine geçtiniz. Öğretim görevlisi, araştırma görevlisi iken öğretim üyesi safhasına geçtiniz. Bu safhada yaptığınız herhangi bir şeyden bütün öğretim üyeleri sorumlu tutuluyor. Dolayısıyla mesleğimizin itibarı, sizin ve bizim elimizde. Hem mesleğin itibarını koruyup kollayacak şekilde ahlaklı çalışmak gerekir hem de olumsuzluk oluşturabilecek şeylerin önüne geçmek gerekir” dedi.

AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yılmaz Yalçın ise öğretim üyelerini tebrik ederek, bilgisayarların hayırlı hizmetlerde kullanılması temennisinde bulundu.Toplantı, dizüstü bilgisayarlar ile harici belleklerin dağıtılmasının ardından toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi. Hisar

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: Üniversiteler, arasında, ciddi, rekabet, var,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 10.08.2020
Bugün
17° - 31°
Pazartesi
17° - 31°
Salı
17° - 30°
Afyon

Güncelleme: 10.08.2020
İmsak
04:25
Sabah
05:59
Öğle
13:08
İkindi
16:57
Akşam
20:07
Yatsı
21:36
Arşiv Arama
Haber Yazılımı