301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
23 Temmuz 2019 - Salı 10:24 Bu haber 60 kez okundu
 
Uysal’dan KKTC’ye çıkarma
Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı Kutlamalarına katılmak üzere KKTC’ye gitti
Siyaset Haberi


Genel Başkan Gültekin Uysal, Genel Başkan Yardımcısı Bülent Şahinalp ile birlikte 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı Kutlamalarına katılmak amacıyla gittiği KKTC ziyaretinin ilk gününde çeşitli temaslarda bulundu.

 

 

Uysal, ilk olarak KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türk halkı ve Kıbrıs Türklerinin birlikte, omuz omuza mücadele verdiklerini söyleyerek “Onların sayesinde bugün bu topraklarda özgür, başı dik bir toplum olarak yaşayabiliyoruz” diye konuştu.

 

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay’ı ziyareti sırasında Meclis Şeref Salonu’nda yaptığı konuşmada Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Barış Harekâtı’nın yıldönümü vesilesiyle adada bulunduklarını, değişen şartlar ve son durum hakkında da bilgi sahibi olduklarını belirtti. Gelişmeleri yakından takip ettiklerini ifade eden Uysal, gelişen şartlar ışığında Kıbrıs sorunu konusunda yeni değerlendirmelerin yapılmasının da kaçınılmaz olduğunu gördüklerini söyledi.

 

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay da konuşmasında, Türk tarafı olarak bugüne kadar yapıcı bir şekilde diplomatik mücadele verdiklerini ve bundan sonraki süreçte de bu mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi. Uluçay, “Ülkemizin, bölgemizin ve dünyanın bizden kaynaklanacak bir olumsuzluk yaşamasını istemiyoruz. Bu tavrı Türkiye ile birlikte bugüne kadar sürdürdük ve olumlu mesajlarımızı vermeye devam ediyoruz.” dedi.

 

Kabulde UBP Milletvekilleri Oğuzhan Hasipoğlu, Resmiye Eroğlu Canaltay, CTP Milletvekili Salahi Şahiner ve DP Milletvekili Fikri Ataoğlu da yer aldı.  

 

“KKTC hükümeti de kritik bir süreci yürütecek”

 

Genel Başkan Uysal ve heyetinin sonraki ziyareti Başbakan Ersin Tatar'a oldu. Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal kabulde yaptığı konuşmada, son zamanlarda bölgede yaşanan gelişmeler nedeniyle KKTC hükümetinin de kritik bir süreci yürüteceğini ifade ederek hükümetin Türkiye ile ilişkileri bir başka evreye taşıma mecburiyetinin ortaya çıktığını belirtti. Uysal, Kıbrıs davasının kendileri için başka manaları bulunduğunun da altını çizdi. Başbakan Ersin Tatar kabulde yaptığı konuşmada,  her ne kadar sıkıntılı süreçler yaşanmış olsa da Kıbrıs’ta bir destan yazıldığını söyledi. Başbakan Ersin Tatar, “Hala daha Kıbrıs Türk Halkı üzerindeki ambargolar ve buna bağlı sıkıntılar devam ediyor olsa da büyük bir başarı öyküsü tarihe mal olmuştur” dedi. 1960 anlaşmaları ile bugünün temellerinin atıldığını ifade eden Başbakan Tatar, bu anlaşmalar ve Türk diplomasisinin başarısı ile hem Kıbrıs Türk Halkı’nın eşit bir halk olarak Kıbrıs Cumhuriyeti anayasasına kaydedildiğini hem de Türkiye Cumhuriyeti’ne tek taraflı müdahale hakkı vererek 1974 Barış Harekatı’nın zemininin hazırlandığını söyledi.

 

Bunun mimarlarının da o dönemin Başbakanı Adnan Menderes ve Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu olduğunu belirten Başbakan Tatar Kıbrıs Türkü’nün bugünkü pozisyonu, mutluluğu, refahı ve özgürlüğü 1960 anlaşmalarına borçlu olduğunu söyledi.

 

Tatar, “Gelinen aşamada KKTC yoluna devam ederken hala daha 1960 anlaşmalarından kaynaklanan garanti ve ittifak anlaşmalarının devamı ile bu coğrafyada ancak varlığımızı sürdürebileceğimizi paylaşmak istiyorum” diye konuştu.

 

“Denktaş ve Küçük’ün kabirlerine ziyaret”

 

Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal ve beraberindeki heyet, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile KKTC ilk Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fazıl Küçük'ü de kabirlerini ziyaret ederek dua etti.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: , Uysal’dan, KKTC’ye, çıkarma,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 11.11.2019
Bugün
- 21°
Salı
- 21°
Çarşamba
- 22°
Afyon

Güncelleme: 11.11.2019
İmsak
06:04
Sabah
07:28
Öğle
12:47
İkindi
15:31
Akşam
17:56
Yatsı
19:15
Arşiv Arama
Haber Yazılımı