Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
14 Ocak 2020 - Salı 11:10 Bu haber 159 kez okundu
 
Vatandaşlar verem konusunda bilgilendirildi
Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinde vatandaşlar 73. Verem Eğitimi ve Propagandası Haftası kapsamında bilgilendirildi. Sandıklı İlçe Sağlık Müdürlüğünde görevli Dr. Yavuz Çoban ve Ebe Ülkü Asıltürk tarafından ilk önce sağlık personeline bilgilendirme yapıldı.
Yaşam Haberi


Verem (tüberküloz) hastalığı hakkında ilçede bulunan okullarda öğrencilere, cezaevinde mahkum ve hükümlülere, Halk Eğitim Merkezinde öğretmenlere ve halkın yoğun olarak bulunduğu kahvehane pazar ve köylerde el broşürleri, afişler ve bilgilendirmeler yapıldı. Verem savaş birimlerinin ücretsiz olarak hizmet verdiğini belirten Çoban, ilaçların düzenli içilmesinin çok önem taşıdığını söyledi.

Doğrudan Gözetimli Tedavi Stratejisi

"Tedaviyi yarım bırakan hastalar toplumda basil saçmayı sürdürmektedir" diyen Çoban, şöyle konuştu: "Hastanın ilaçlarını içtiğinden emin olmak için her doz ilacı bir sağlık personelinin gözetiminde içirtmek en uygun yoldur. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)'nün önerdiği bu stratejiye Doğrudan Gözetimli Tedavi Stratejisi (DGTS) denilir. Tedavide ilaçlar eksik ya da düzensiz kullanılırsa hastalık iyileşmez ve kullanılan ilaçlara direnç gelişebilir. Buna dirençli tüberküloz denir. Özellikle çok ilaca dirençli tüberküloz denilen hastalık tehlikeli bir durum arz eder." AA

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: Vatandaşlar, verem, konusunda, bilgilendirildi,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 10.08.2020
Bugün
17° - 31°
Pazartesi
17° - 31°
Salı
17° - 30°
Afyon

Güncelleme: 10.08.2020
İmsak
04:25
Sabah
05:59
Öğle
13:08
İkindi
16:57
Akşam
20:07
Yatsı
21:36
Arşiv Arama
Haber Yazılımı