Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
20 Haziran 2020 - Cumartesi 11:29 Bu haber 99 kez okundu
 
YASSIADA’NIN MAHKEMESİ KANUNEN GEÇERSİZ HALE GETİRİLİYOR
Anayasa Komisyonu Başkan Vekili AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya başkanlığında toplanan Anayasa Komisyonunda, TBMM Başkanı Mustafa Şentop tarafından verilen sözde Yassıada yargılamalarını yapan Yüksek Adalet Divanının dayanağını teşkil eden Teşkilatı Esasiye Kanunun Bazı Maddelerinin kaldırılması ve Bazı Maddelerinin Değiştirilmesi hakkındaki Kanun teklifi görüşüldü.
Gündem Haberi


Anayasa Komisyonu Başkan Vekili AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya, komisyona gelen Kanun teklifi görüşmelerinin açılış konuşmasında,“14 Mayıs 1950’de tarihi bir halk ihtilali ile yönetime gelen Demokrat Parti Rahmetli Başvekil Adnan Menderes Başbakanlığında halkın iradesini yönetime aksetmiştir” dedi.

 

“HASTALIKLI BİR GELENEĞİN İLK ÖRNEĞİ”

Özkaya konuşmasında şu ifadelere yer verdi; Milletin vicdanında açtığı derin acı uzun yıllar hissedilen bu melun hadise milletin özgürleşme iradesine olduğu kadar kalkınma çabasına da engel olmuş bir tertiptir. Hastalıklı bir geleneğin ilk örneği olan 1960 darbesinin ürünü olan Yüksek Adalet Divanı ve gerçekleştirilen sözde Yassıada yargılamaları ile merhum Başbakan Adnan Menderes, Bakanlar Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan idam edilmiştir.

 

“ZALİM BAŞOL DİYEREK ANILACAK OLAN DİVAN BAŞKANI SALİM BAŞOL”

Hukukun araçsallaştırıldığı, sözde hukukçuların milli iradenin tepesinde bir kılıç gibi sallandığı dönemin miladı olan bu darbenin, toplumsal ve siyasi hafızada tamiri çok zor yaralar açtığını kaydeden Özkaya, “O gün şahsi menfaatleri için Yüksek Adalet Divanı başkanlığı ve üyeliğini kabul eden bu tetikçi hukukçular daha sonra kurulan Anayasa Mahkemesi üyeliklerine, Yargıtay ve Danıştay üyeliklerine atanarak ödüllendirilmiştir. Mesela merhum Menderes Yassıada mahkemesinde adil yargılanma hakkının nasıl ihlal edildiğini anlatmaya başladığında sözünü keserek ‘Sizi buraya tıkan kuvvet böyle istiyor!’ diyen daha sonra halk arasında da ‘Zalim Başol’ diyerek anılacak olan Divan başkanı Salim Başol Anayasa Mahkemesi üyeliğini kapmıştır. İnşallah bugün bu Kanun teklifi ile millete ait yargı yetkisini gasp eden ve evrensel hukuk kurallarını çiğneyerek temel hak ve özgürlükleri ortadan kaldıran kararlar alan Yüksek Adalet Divanı'nın kullandığı yetkilerin hukuki dayanağını oluşturan ve halen yürürlükte bulunan kanun hükümlerinin geçmişe dönük olarak yürürlükten kaldırılması amaçlanmaktadır” ifadelerine yer verdi. Özkaya konuşmasının sonunda da “Başta Merhum Başbakan Adnan Menderes olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimizi hayırla yad ediyor, Kanun teklifinin milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.” dedi. AYSEL BÜYÜKKORKMAZ

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: YASSIADA’NIN, MAHKEMESİ, KANUNEN, GEÇERSİZ, HALE, GETİRİLİYOR,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Mevzi Sağanak
Güncelleme: 09.07.2020
Bugün
19° - 30°
Cuma
16° - 30°
Cumartesi
15° - 31°
Afyon

Güncelleme: 09.07.2020
İmsak
03:45
Sabah
05:34
Öğle
13:08
İkindi
17:02
Akşam
20:32
Yatsı
22:13
Arşiv Arama
Haber Yazılımı