Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
01 Ocak 2020 - Çarşamba 09:28 Bu haber 190 kez okundu
 
“Yırtık lastik ayakkabı giymeye alışığız”
İyi Parti Afyonkarahisar İl Başkanlığı haftalık basın toplantısını gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen toplantıda gündeme dair konular ele alınırken Başkan İnkaya, Türk Malı otomobil yapımı, Kanal İstanbul’un açılması, Suriye’den ülkemize doğru gelen 80 bin kişi oldukları tahmin edilen yeni Suriyeli mülteciler konusu ve Libya’ya asker gönderme konularını değerlendirdi.
Yaşam Haberi


Yerli otomobil konusunda hiçbir hazırlığımız yoktur diyen İnkaya,”Türk Malı Otomobil yapımı için emek harcayan herkese teşekkür ederiz. Ancak hepimizin gördüğü gibi, bu konuda hiçbir hazırlığımız yoktur. Ne motorunun ne olduğu bellidir, ne kaportasının ne olduğu bellidir, ne fabrikası vardır ne de yapacak şirket vardır. ‘’Türk Millet zekidir, Türk Milleti çalışkandır ‘’ diyen Atatürk’ümüzün dediği gibi biz bunu başarırız.  Ancak satın almamızda kolay olmayacak. Bir öğretmen hiçbir şey yemeden içmeden, elektrik, su, doğalgaz, dahi kullanmadan bu otomobile 70 ayda, asgari ücretli aynı şartlarda 119 ayda sahip olabilecektir. Tahmin edilen satış fiyatıyla ülkenin yüzde yetmişi bu otomobili alamaz. Daha neler, neler! Ama olsun, varsın olsun, çoğumuz hala yırtık lastik ayakkabı giymeye alışığız. Yalnız söz verilen tarihte yani 2023’de otomobilimizi isteriz. Biz satın alamasak ta zengin tanıdıklarımızda görmek isteriz. Tabi üzülerek belirtelim ki, yerli otomobil yapımının arkasındaki 5 Babayiğitten birisi Karsan Yönetim Kurulu Başkanı tanıtım töreninden çok önce bu projeden çekilmiş.  Hem 26Mart 2018 tarihinde tanıtımı yapılan Elektrikli bir traktör yapıyorduk? Akıbetini bilen var mı? Temennimiz bu araçların yapılmasıdır” dedi.

“Ne amaçla açıldığı muamma bir kanal”

Kanal İstanbul ile ilgili olarak İnkaya,”Haftanın ikinci gündemi Kanal İstanbul’dur. Kazı esnasında 2,7 Milyar metreküp toprak çıkacağı ölçülüyor. Bu toprakla denize iki tane ada yapılabileceği varsayılıyor. Kanalın uzunluğunun 43 km olacağı kesin. Bu konuda işle ilgili uzmanların kaygıları vardır. Şehrin içme su kaynakları kaybolabilir. Ormanlar kazı esnasında zarar görebilir. Kanal çalışmaları depremi tetikleyebilir. Karadeniz ile kanal arasında oluşacak zemin farkından ötürü toprak kayması, akması olabilir, gibi. Siyasi görüş sahipleri ve uzmanlara göre boğazlarla ilgili Montrö Antlaşmasında kazandığımız haklarımız zarar görebilir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti uluslararası antlaşmalara uyan devlettir. Ayrıca akıl yürüterek şu sonuçlara varıyoruz. İstanbul Boğazı gemilerin geçişi için çok uygun derinlikte ve 30 km uzunluğunda Kanal İstanbul 43 km uzunluğunda ve İstanbul Boğazı kadar derin değil. Siz hangisini tercih edersiniz? Kısacası ne amaçla açıldığı muamma bir kanal. Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’de Kanal İstanbul’un açılmaması için, bir İstanbullu olarak dilekçesini bizzat verdi” ifadelerini kullandı.

“Suriyeli mülteciler sorunu var”

Suriye’den yola çıktığı söylenen mültecilere de değinen İknaya,”Suriye’den ülkemize doğru yola çıktığı söylenen 80 bin kişi olduğu tahmin edilen Suriyeli mülteciler sorunu var. AK Parti Hükümeti bu konuda hiçbir şey söylememektedir. Bu suskunluklarını AK Parti’ye oy verenlerin yorumuna bırakıyoruz. Libya’ya asker gönderme konusunda İYİ Parti’yi ziyaret ederek görüş soran Dış İşleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’na bu konunun parti içinde tekrar değerlendirilerek fikrimizi bildireceğimizi dış ilişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Bursa Milletvekili A.Kamil Erozan aracılığıyla belirttik. Ancak temel görüşümüz Libya Devletinin iç işlerine karışılmaması idi. Geçen 2019 yılında yaşadığımız acı olayların yaşanmaması, dileğiyle herkesi tekrar selamlarım” şeklinde konuştu. SELÇUK TAŞKIN

                                                                           

 

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: “Yırtık, lastik, ayakkabı, giymeye, alışığız”,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Az Bulutlu
Güncelleme: 05.08.2020
Bugün
17° - 33°
Perşembe
17° - 33°
Cuma
18° - 34°
Afyon

Güncelleme: 05.08.2020
İmsak
04:19
Sabah
05:56
Öğle
13:09
İkindi
16:59
Akşam
20:12
Yatsı
21:42
Arşiv Arama
Haber Yazılımı