301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
20 Aralık 2019 - Cuma 10:26 Bu haber 178 kez okundu
 
Yüzde 40 Hibeli Düve Alım Desteği Kapsamına Alındı
Bilindiği gibi Düve Alım Desteği geçen yıl pilot olarak birkaç ilde uygulanmıştı. Bu yıl kapsamı genişletilerek Afyonkarahisar’da dahil edildi.
Yaşam Haberi


Hayvancılıkla uğraşan ve işletmesini büyütmek isteyen yetiştiricilere bu desteklemeden faydalanabilirler.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Acar; “Bilindiği üzere; 2019 yılı Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği 20.11.2019 tarihinde yayımlanmıştır. Bu tebliğ ile, daha önceki yıllarda destekleme kapsamında bulunmayan İlimiz de ilk kez Düve Alım Desteği kapsamına alınarak, 2019 yılında yetiştiricilerimizin bu desteklemeden faydalanabilmesi imkanı Bakanlığımızca sağlanmıştır” dedi.

Acar; “Bu kapsamda; desteklemeye esas 2019 yılı düve ve manda fiyatları Bakanlığımızca belirlenmiş olup; destek miktarı düve/manda alım bedelinin % 40’ı kadarıdır. Yani yetiştiricilerimiz, tebliğ kapsamında belirlenen teknik ve sağlık şartları taşıyan hayvanları temin ettikleri takdirde Bakanlığımızın belirlediği birim fiyatlar üzerinden hayvan başına %40 destekleme alabileceklerdir.Desteklemeye esas 2019 yılı gebe düve fiyatı 12.500 TL/baş ve 8-15 aylık boş dişi sığır fiyatı 7.500 TL/baş, gebe manda fiyatı 10.000 TL/baş ve 8-15 aylık boş dişi manda fiyatı 6.000 TL/baş olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte; bir işletme; kapasitesini 10 başa tamamlayacak şekilde desteklemeden yararlanabilir. Ayrıca düvelerin ve mandaların, düve yetiştirici merkezlerinden, hastalıktan ari işletmelerden  temin edilmesi gerekmektedir” ifadelerine yer verdi.

DÜVE ALIM ŞARTLARI ŞÖYLE

Düve Alım Desteği Müracaat Şartlarının hakkında da bilgi veren İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Acar; “Yetiştiricinin işletmesinin, 01/01/2019 tarihinden önce TÜRKVET'e kayıt edilmiş olması ve işletme kapasitesinin destek talep edilen hayvan sayısı ile uyumlu olması gerekmektedir. Bir işletme; kapasitesini 10(on) başa tamamlayacak şekilde desteklemeden yararlandırılır. Bu kapsamda desteklemeden yararlandırılacak düveler; *Etçi Irklar; Angus, Charolais, Limousin, Hereford, BelgiumBleu *Kombine Irklar; Simental (Fleckvieh), Brown Swiss, Mondbeliard *Sütçü Irklar; Jersey (Karadeniz Bölgesindeki İller), Holstein *MandaDestek miktarı, düve/manda alım bedelinin % 40'ı kadar olup düve/manda başına desteklemeye esas Bakanlıkça belirlenen desteklemeye esas 2019 yılı gebe düve fiyatı 12.500 TL/baş ve 8-15 aylık boş dişi sığır fiyatı 7.500 TL/baş, gebe manda fiyatı 10.000 TL/baş ve 8-15 aylık boş dişi manda fiyatı 6.000 TL/baş olarak belirlenmiştir. Düveler/mandalar; düve yetiştirici merkezlerinden, hastalıktan ari işletmelerden, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünden, Damızlık Sığır Yetiştirici Birlikleri, Damızlık Manda Yetiştirici Birlikleri ile Tarım Kredi Kooperatifleri ve iştiraklerinden temin edilir” dedi.

TÜRKVET'TE KAYITLI VE YURT İÇİNDEN TEMİN EDİLMİŞ OLMALIDIR

İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Acar sözlerini şöyle sürdürdü; “Destek kapsamında alınan düveler/mandalar, mücbir sebepler haricinde 2 yıl süre ile satılamaz. Ölüm ve mecburi kesim sebepleriyle işletmeden ayrılan hayvanların yerine en geç 90 gün içerisinde, Teknik ve Sağlık Şartnamesindeki şartları sağlayan aynı sayıdaki hayvanlar işletmeye konulur. Düvelerin/mandaların iki yıl süreyle satılmama şartı, HAYGEM'den izin alınması koşuluyla işletmenin devri halinde de geçerlidir. İl/ilçe müdürlükleri tarafından yılda en az bir kere olmak üzere düvelerin/mandaların işletmede bulunduğuna ilişkin yerinde kontrol yapılır ve tutanağa bağlanır. Gerek görülmesi halinde düve/manda temini ve ilgili düzenlemeler HAYGEM'ce yapılır.Düve Alım Destekleme başvuruları 14 Ocak 2020 tarihinde sona erecek olup; yetiştiricilerimiz ayrıntılı bilgi için İl/İlçe Müdürlüklerimize başvurabilirler” diyerek sözlerini tamamladı.  Hamza Yılmaz

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: Yüzde, 40, Hibeli, Düve, Alım, Desteği, Kapsamına, Alındı,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Hafif Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 07.04.2020
Bugün
- 12°
Çarşamba
- 14°
Perşembe
- 14°
Afyon

Güncelleme: 07.04.2020
İmsak
05:01
Sabah
06:26
Öğle
13:05
İkindi
16:42
Akşam
19:34
Yatsı
20:53
Arşiv Arama
Haber Yazılımı