Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Yazı Detayı
07 Kasım 2018 - Çarşamba 10:10 Bu yazı 408 kez okundu
 
Spora aşık milletiz
 
 

 

Küçüklü büyüklü, kadınlı erkekli başta futbol ve basketbol olmak üzere sporun her türlüsüne ilgi duyan  bir  topluluğuz. Bu anlamda, özellikle 4 büyükler olarak adlandırılan Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor spor kulüpleri çok sayıda taraftara sahip olduğunu biliyoruz..

 

Bir takımı desteklemenin taraftarına yüklediği öznel bazı sorumluluklar var. Çok büyük bir ekonomi haline gelen spor müsabakalarının asli unsuru olan kulüplerin mali açıdan yeterliklerini sağlamaları ve taraftarlarını mutlu edecek neticelere ulaşmaları için hiç şüphesiz renklerine gönül verenlerin desteğini almaları gerekiyor.

 

Spor karşılaşmalarını yayınlayan kanal ya da platformlara üye olunması, kombine bilet satın alınması, kulüp logosunu taşıyan ürünlerin edinilmesi ilk akla gelen destek kalemleri. Ancak maddi durumu belli bir düzeyin üzerinde olan kişi ve kurumlar için daha büyük çaplı katkı sunulması da muhtemel. Üstelik bu katkıların vergi matrahı ile ilişkilendirilmek suretiyle kısmen ödenecek vergiden tenzil edilmesi de imkan dahilinde. Bağış, sponsorluk ve reklam olmak üzere başlıca üç ana yol ile hem takımınıza destek sağlayabilir hem de vergi avantajı yaratabilirsiniz. İşte bu konu ile ilgili bazı bilgiler vermek istiyorum

 

Bağışlar

 

Gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerince kamu yararına çalışan derneklere makbuz karşılığında yapılan bağış ve yardımların toplamının o yıla ait beyan edilecek gelirin/kurum kazancının %5’ine kadar olan kısmı, beyanname üzerinde ayrıca gösterilmek şartıyla kazançtan indirim konusu yapılabiliyor.

 

Örneğin; başta Beşiktaş Jimnastik Kulubü Derneği, Fenerbahçe Spor Kulubü Derneği, Galatasaray Spor Kulubü Derneği ve Trabzonspor Kulubü Derneği olmak üzere kamu yararına çalışan dernek statüsüne sahip toplam 389 derneğe bu kapsamda bağış yapılabilmesi mümkün.

 

İndirim şartları neler ?

 

Matrahtan indirilmesi için bağış ve yardımın;

 

-Kamu yararına çalışan derneğe yapılması,

 

-Makbuz karşılığı olması,

 

-Karşılıksız yapılması,

 

-Sadece ilgili dönem kazancından indirilmesi

 

-Beyannamede ayrıca gösterilmesi gerekiyor.

 

İndirilemeyen kısım diğer yıla nakledilemiyor.

 

%’5’lik sınır

 

Matrahın tespitinde indirim konusu yapılabilecek bağış ve yardımların tutarı, o yıla ait kazancın %5’i ile sınırlı. Yani kazanç olmaması durumunda bağış ve yardımın indirim konusu yapılması da mümkün değil. Örneğin; ilgili yıl kazanç tutarı 10 milyon TL ise bağış konusu yapılabilecek üst sınır 500 bin TL oluyor. Aynı örnek üzerinden gidersek, ilgili yıl 600 bin TL bağış yapan bir kurum bunun 500 bin TL’lik kısmını vergi matrahından indirim konusu yapabilecek ve 110 bin TL (500 bin TL x %22) eksik kurumlar vergisi ödemek suretiyle bağışın bir kısmını vergiden düşmüş olacak.

 

Sponsorluk desteği

 

Sponsorluk harcamaları, ticari kazancın elde edilmesi ile doğrudan ilişkili olmayan veya ilişkisi ölçülemeyen, sosyal amacı öne çıkan harcamalar.

 

-Resmi spor organizasyonları için yapılan saha, salon veya tesis kira bedelleri,

 

-Sporcuların iaşe, seyahat ve ikamet giderleri,

 

-Spor malzemesi bedeli,

 

-Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün uygun göreceği spor tesisleri için yapılan ayni ve nakdi harcamalar,

 

-Sporcuların transfer edilmesini sağlayacak bonservis bedelleri,

 

-Spor müsabakaları sonucuna göre sporculara veya spor adamlarına prim mahiyetinde ayni ve nakdi ödemeler gibi harcamalar sponsorluk harcaması olarak değerlendiriliyor.

 

Profesyonel – amatör ayrımı

 

Sponsorluk harcamalarının; kanunlarca tespit edilen amatör spor dalları için tamamı, profesyonel spor dalları için %50’si gelir veya kurumlar vergisi matrahının tespitinde beyan edilen kurum kazancından indirilebiliyor.

 

Konuyla ilgili olarak Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığına yazılan 05.12. 2006 tarih ve 1351 sayılı yazıda şu önemli ifadelere yer verilmiş durumda:

 

"3289 sayılı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun hükümlerine göre futbol hariç diğer branşların sevk ve idaresi görevi Genel Müdürlüğümüze, her türlü futbol faaliyetlerini milli ve milletlerarası kurallara göre yürütmek, geliştirmek ve Türkiye'yi futbol konusunda yurtiçi ve yurtdışında temsil etmek görevi ise 3813 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunun 1. maddesi uyarınca Türkiye Futbol Federasyonuna verilmiştir. Genel Müdürlüğümüze bağlı bütün branşlar amatördür. Bu hükümler çerçevesinde; Genel Müdürlüğümüzce sevk ve idare edilen tüm spor branşları amatör, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığınca sevk ve idare edilen futbol faaliyetlerinden Türkiye Süper Ligi, İkinci Ligi ve Üçüncü Ligleri profesyonel, daha alt düzeyde yapılan diğer futbol faaliyetlerinin ise amatör olarak kabul edilmesi gerektiği mütalaa edilmektedir..."

 

Buna göre en üst basketbol veya voleybol liginde mücadele eden bir takıma sağlanan sponsorluk desteğinin, ilgili spor dalları amatör spor dalı olarak belirlendiği için %100’ü indirim konusu yapılabilecekken; ikinci futbol liginde mücadele eden bir futbol takımına sağlanan sponsorluk desteğinin ise sadece %50’si indirim konusu yapılabilecek. Bu durumda da indirim konusu yapılan tutarın %22’si kadar vergi avantajı sağlamak, bir diğer deyişle bu tutarda vergiyi eksik ödemek mümkün.

 

Sponsorluk şartları

 

Sponsor olmak biraz meşakkatli; zira, sıkı şekil şartları söz konusu. Sponsorluk uygulamasına ilişkin usul ve esaslar, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Sponsorluk Yönetmeliğinde düzenlenmiş durumda. Buna göre, sponsorluk hizmeti alan ile sponsor arasında her iki tarafın hak ve yükümlülüklerini içeren yazılı bir sözleşme yapılması gerekmekte.

 

Gerçek ve tüzel kişiler, süresiz bir şekilde sponsor olamayacakları gibi; bunların herhangi bir şekilde vergi borçları da bulunmamalı. Bu nedenle kurumların sponsor olabilmeleri için bağlı bulundukları vergi dairesine müracaat ederek, vergi borcu olmadığına dair bir yazı almaları ve yapılan sponsorluk sözleşmesinin bir örneğini ilgili vergi dairesine vermeleri gerekiyor.

 

Reklam vermek

 

Kulübe destek olmanın en ticari yolu şüphesiz reklam vermek. Zira reklam vererek hem kulübünüze destek olabilir hem de şirketinizin ya da ürünlerinizin bilinilirliğini artırarak hedef kitleyi oluşturanları bilgilendirebilir veya ikna edebilirsiniz.

 

Uygulamada; spor sahalarına, sporcuların veya diğer ilgililerin spor giysilerinin ya da spor araç ve gereçlerinin üzerine yazılı veya elektronik sinyaller yardımıyla sanal olarak kurumun tanıtımının yapılmasını sağlayacak amblem, marka, isim ve benzeri işaretler konulması gibi doğrudan ticari fayda sağlayan ve kurumun tanıtımını amaçlayan harcamalar reklam harcaması olarak değerlendiriliyor.

 

Reklamda sınır yok

 

Reklam vermenin en büyük avantajı bağış ve sponsorluktan farklı olarak reklam harcamasının bir indirim değil gider unsuru olması. Bir diğer deyişle, bağış ya da sponsorluk harcamaları ancak belli şartlar ve sınırlar çerçevesinde beyanname üzerinden indirim konusu yapılabilirken; reklam harcamaları, diğer giderler gibi doğrudan kayıtlara masraf olarak yazılıyor. Örneğin; o yıl zararda iseniz, bağış ya da sponsorluk desteği nedeni ile vergi avantajı elde edemezken; reklam harcamasını kayıtlara gider olarak geçirerek zararınızı artırabilir, bu zararı da sonraki yıllarda yapılacak kardan mahsup edebilirsiniz.

 

Eğer şirketiniz o yıl karda ise de; reklam harcamasının %22’si kadar kurumlar vergisi avantajı yaratmanız, ayrıca reklam harcaması nedeni ile doğacak KDV’yi de her durumda indirim konusu yapmanız mümkün.

 

 

 

Bu makalede yer alan açıklamalar, yazarının konu hakkındaki kişisel görüşünü yansıtmaktadır. Makaledeki bilgi ve açıklamalardan dolayı EY ve/veya Kuzey YMM ve Bağımsız Denetim A.Ş.’ye sorumluluk iddiasında bulunulamaz. Mevzuatın sık değiştirilen ve farklı anlayışlarla yorumlanabilen yapısı nedeniyle, herhangi bir konuda uygulama yapılmadan önce konunun uzmanlarından profesyonel yardım alınmasını tavsiye ederiz.

 
Etiketler: Spora, aşık, milletiz,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Nefesleri tuttuk !
Kulüplerin sahipsizliği
Geleceğimize sahip çıkın
Taraftar
Allah katında yegâne üstünlük “takva” dır
2. Lig hakikaten “farklı bir lig”
ONLAR BİR COŞKUDUR
Bozulduğu zaman, insandan daha korkunç yaratık yoktur
Zafer benimdir diyebilenindir
Sıra maçlarda!
Değerlerimize sahip çıkalım
Futbolun olmazsa olmazı amatör ‘Ruh’tur
İyi ki varsınız
Sadakat
MODA MI KOMİKLİK Mİ?
Yeni ümitlerle başlayacağız
BAL para tuzağı
Sıkın dişinizi az kaldı!
Yöneticiler
Uzaktan sevmek!
Çocuklarınıza karşı toprak olun
Spor taraftarsız olamaz
Gençlerimize sahip çıkalım…
İYİ İNSAN
Takım olmak zor
İleitişim hayatın püf noktası
Yeni kurallar!
Çocuklarınızı sevin
Değişim iyidir
Mesleğinizi sevin
Yeni sezona az kaldı
Sermaye ancak emeğin meyvesidir
Yeni sezona az kaldı
Bir ömür bir nefes gibi
SOSYAL MEDYANIN ZARARLARI
Bütün karanlıkları aydınlığa boğan doğruluktur
Zor bir sezon olacak?
BİTKİ YETİŞTİRMENİN FAYDALARI
KUL HAKKI
Zor sezon kapıda!
Bağımsızlık Bize Atalarımızdan Miras
SEVGİYLE KALIN
Allah'ın nimetine şükredin
Üretici miyiz ? Tüketici mi?
Hatırlanan geçmiş, zamandan yoksundur
Yeni sezon
Güven tecrübeyle kazanılır
BİR SEZON DAHA BİTTİ
Kalp gözü
Pozitiflik önemli
Çocukluğum
Parklarımız
HAYATA GÜZEL BAKIN...
ORTAYA ‘PARA’ ÇIKIYORSA
Açık mektup
Çevre kirliliği, sağlıklı bir yaşam konusudur
Amatörde Yaş sorunu
Spor yaşam kaynağınız olsun
İş arkadaşlarınızla bunları konuşmayın
Umut geleceğiniz olsun
İnanmak başarmaktır
Kahraman babalar
Kahraman babalar
İçinizdeki merhameti dışarıya çıkarın
Kime kaldı ki bu dünya
Köpekler önce kokuyu alır
Koskoca ramazan sona erdi
EN GÜVENLİ LİMAN
Gardeşce geçiniverin gari
AMATÖRLERİN ÇİLESİ BİTMEZ
Giden gitmiştir, biten bitmiştir…
taraftarlık
Çocuklarımızı koruyamıyoruz
Amatörde Yaş sorunu
Her şey Aslına Çeker
ARMAYI KADERİNE TERK ETMEYELİM…
Ne umduk ne bulduk
AFJET AFYONSPOR VE UMUTSUZLUĞUN SEBEBİ?
HEDEF...
Nereye kadar?
Ayakta kalmak
Afyonspor kongresi ve otuz yıl öncesi
Değerlerimize sahip çıkmak
Yenilikçilik için değişim Şart
Oruçlu olmak
Yeni projeler gerekli
HAYALLLER PARİS GERÇEKLER AFYON.
Futbol ve yaşam
Seveni o kadar çoktur ki
Değişim şart!
“Bir şeyi iyi anlamalıyız”
Sporda Dayanışma diye bir şey var
İthalat çözüm değil günü kurtarmadır
ARMAYI KADERİNE TERK ETMEK…
Futbola dönün daha bitmedi!
KALİTE VE DEĞİŞMESİ GEREKEN ZİHNİYET
Rahat bırakın artık
Prestij maçı
İşimiz Gücümüz Şakşakçılık!
Huzur
Millet imrenir biz bakıyoruz
Evdeki hesap çarşıya uymuyor
Afjet düşerse Afyon düşer
Şehir bu takıma güvenmeli
Altını bulmak lazım
Amatördeki sorunlar yumak yumak
Sosyal medya
Şehir bu takıma güvenmeli
Seçim bitti derdi bitmedi!
ZİHNİYETİNİ DEĞİŞTİR, GELİŞTİR, YENİLE
Zorlukları, zor maçları ENGEL görürseniz işimiz zor
BİZ BU FİLMİ GÖRMÜŞTÜK...
Cahil olmak
Çelik yanlış davranıyor!
İnanmak gerekiyor
Herkes taşın altına elini koysun
HAYALİMİZ, UMUDUMUZ AMATÖR EVİ
İyiyle kötü Dünya durdukça savaşacaktır
Yüzümüz ak olsun
Ölü toprağını atalım üzerimizden!
ANTRENÖRLER = PARA KAYNAĞI
KIRIN ZİNCİRLERİNİZİ
Yöneticiler
Profesyonel spor kulüpleri kendi yağıyla kavrulmalı!
Artık işimiz daha zor
MALESEF SUSA KALDIK!
Önümüze bakalım
Yöneticiler
Süper amatör lig müsabakaları tüm hızıyla devam ediyor
Seri devam etsin
Herşey başarıya endeskli
Seri devam etsin
Seveni o kadar çoktur ki
Tek sevdamız var
AH AJAX AH..
Değişen ne oldu?
HER ANTRENÖRÜN OKUMASI GEREKEN ''HARİKA BİR YAZI''
Kahraman yönetici aranıyor
Evdeki Hesap Çarşıya uymadı
HERKES FARKINDA!
TÜRK FUTBOLU
HERKES FARKINDA!
SPOR’DA EGO SAVAŞI YAPMAYALIM
3 PUAN'A DEVAM!
KARA GÜNLER GERİDE KALSIN ARTIK
BU MAÇ FUTBOLCULARIN MAÇI
ALT YAPI MI ? ALTTA KALAN YAPI MI ?
OKUL TAKIMI MI ? KULÜP MÜ ?
HEPİNİZİN TERCİH ETTİĞİ - DAR ALAN OYUNLARI KONUSU
Takım Küte Pata ilerliyor
Keller sağırlar birbirini ağırlar
Yaşanan hezimet ve şok ayrılık
AFYONSPOR'DAN BAŞKA YOK!
Lig Heyecanıydı
RUH
Sporun dünyayı değiştirme gücü var.
Soğuk Algınlığından Kaçmak
Afyonspor
Onca tatilin olduğu ülkede kim çalışıyor
Alt yapı futbol maçları ve velilerimiz
Şimdi galibiyet zamanı
Seçimde amatöre katkı sağlanmalı
Futbolcu olmak
Kulüplerin ayakta kalması
Taşlar yerinde olursa başarı gelir
Sandıklıspor
Takım yöneticileri
Eleştiriye açık olmak
Nasıl Futbol Hakemi olunur?
TARİHLİ KULÜPLER
Hayat şartları kadınları da çalışmak zorunda bırakıyor
VARACAĞI LİMANI BİLMEYEN YELKENLİYE HİÇBİR RÜZGAR YARDIM EDEMEZ
Kötü ve iyi niyet
Bir işadamının işleri bozulmuştu.
Sosyal medya
Fırtına Esecek, Aslan Kükreyecek mi?
Az bir süre kaldı
Transfer yeterli mi?
AMATÖRÜN KARA LEKESİ!
Başkan Çoban’ı ayakta alkışlayalım
Türk Futbolunun nereye gittiği bellli
Yeni bir yıla daha girdik.
Başkan Çoban’ı ayakta alkışlayalım
Karda mıyız, zararda mıyız?
Düzenli gelir kaynakları şart
Amatör ne halde düşünen yok!
Beklentiler
Evdeki hesap çarşıya uymuyor
Yönetime de takviye şart
Bizde başarabiliriz
ARMAYI KADERİNE TERK ETMEK…
B AŞARI İÇİN TRANSFER ŞART Kİ ŞART !!!
İlk yarıdaki son maç
Mermi bitti
BALANS AYARI ŞART
FUTBOL ÜZERİNE SİYASET YAPMAYALIM!
Ortalık Arapsaçı
nanmayan var mı?
Bulduğunuzu Atın
Bayanlarımız
Sonuç önemli
Futbol ciddi bir iştir
Futbolun adaleti yok
Birlikte başardık!
Şimşek var karşınızda
A GOL, Aaa GALİBİYET..
Spor yapmalıyız
Tam tamına 6 puanlık maç
Geçmişe sünger çekelim
Türk futbolunun nereye gittiği, nasıl işlendiği malum…
SEÇİM GÜNDEMİNDE AMATÖR KULÜPLER DE OLMALI
ZİNCİRLERİNİZİ AŞIN ARTIK!
BİZ Mİ KAÇIRDIK, ONLAR MI?
İyi gençler yetiştirmeliyiz
Mazeret sona ermeli artık!
FUTBOL
Her şey Başarıya endekslidir
Altın arayalım
Zorlu bir maç bekliyor
SORUN KİMDE ?
Bakış açınızı değiştirin!
İŞİMİZ GÜCÜMÜZ YALAKALIK
HERŞEY AFYONSPORSPOR için.”
Ne Desem Bilemedim!
Sürücülerin belini sigortalar büküyor
AFYONSPOR’UN NEYE İHTİYACI VAR
Başarı İstiyorsak, İstikrar Şart
GALİBİYETE ÇOK İHTİYAÇ VAR!
Amatör o kadar basit değil
OYUN VAR SONUÇ YOK
Nasıl Futbol Hakemi olunur?
Neden kaynaklardan yararlanamıyoruz?
Bir yerden başlamak lazım
BU MAÇ FUTBOLCULARIN MAÇI
Yine mağlubiyet, yine hüzün
sporla hayata bağlanalım
Hayaller güzeldir
Kim özde kim sözde Afyonsporlu
Zor günler bekliyor
Futbol aşkı
TÜRK futboluna katkıları ne olmuştur?
AMATÖR SPOR KULÜPLERİNİN SORUNLARI
Okul ve spor
Amatör spor bitme noktasında
Spor ilginç yönden ilerliyor
Gerçek işini yapmak
Çocuklarımıza değer verelim
Hangi antrenör hazırlık dönemi yaptırıyor?
Taraftar ve Afyonspor
GELECEK SEZON NE YAPMALI
Amatör sporcu
Amatör sezon başlıyor!
Profesyonel yaşı düştü
Hayat!
Sentetik saha faydalımı zararlımı?
Kulüpler iyi idare ediliyormu?
Aynı hamam aynı tas
YAN PAS GERİ PAS, FOS!…
Cehalet
Taraftarlar olmaz onlar bir çoşkudur.
Müslüman mıyız?
Şimdi destek zamanı
Bu kurgu ile zor
Spor Evrensel kültürün bir parçası
Hayat devam ediyor
Hazırlıklar başladı
Sabır ve zaman
Futbol Sevgisi
Demek ki neymiş bitmeden bitmezmiş…
Biz bir futbol şehri miyiz?
Hayat fena halde futbola benzer
Futbol tamamen ekonomiye dayanıyor artık.
Neden sporcu yetiştiremiyoruz?
Ne kadar daha yazacağız
Mutluluk hep bizi çağırır!
Adı amatör, sorunlar profesyonel
Amatörde neler oluyor?
Takke düştü kel göründü
Amatör
Bu çocuklara güvenin
Kendini antrenör zannedenler
Amatör antrenörler
Yöneticiler
Çok güzel bir olay
Pazar günü oynanan Adana maçı
Yaklaşan lig öncesi
Sevdiğiniz işi yapın
Sporda şiddet
Türkiye’de amatör futbolun son durumu nedir?
Tesislerin değerini bilelim
Tercihler ve beklentiler
Amatör kulüplerindeki üyeler
Para çıktı amatör bozuldu
ARTILAR VE EKSİLER
Çekememezlik!
Antrenörlük
Amatörün anlamı
Amatör spor aşkımız
Anılar
Kıymet bilmek.
Paravan antrenörlük
Mutluklar hep bizi geri çağırır
Alt yapıdan futbolcu çıkmıyor!
Peki Çıktık Sonrası?.
Yeni lig yeni umutlar
Onlar bir coşkudur
Beklentiler beklentiler!
Spor şehri olurken amatörde sorunlar dağ gibi
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Az Bulutlu
Güncelleme: 04.07.2020
Bugün
17° - 33°
Pazar
19° - 34°
Pazartesi
19° - 34°
Afyon

Güncelleme: 04.07.2020
İmsak
03:42
Sabah
05:31
Öğle
13:07
İkindi
17:02
Akşam
20:33
Yatsı
22:15
Arşiv Arama
Haber Yazılımı